Prognoza długoterminowa. Synoptycy nie mają dobrych wieści
Są pierwsze prognozy obejmujące okres od lipca do września. Według synoptyków, czeka nas upalne i dość suche lato. Zmiana może nadejść dopiero po wakacjach.
06.07.2024 | aktual.: 06.07.2024 17:49
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
Najwyższe temperatury tradycyjnie będą notowane w lipcu. Po chłodniejszym weekendzie, w kolejnym tygodniu temperatura niemal w całym kraju będzie oscylowała w okolicach 30 stopni Celsjusza.
Prognozy długoterminowe wskazują, że powinniśmy się przyzwyczaić do wysokich temperatur. Jeszcze w lipcu możliwe są niemal tropikalne upały sięgające 35 stopni Celsjusza w cieniu. Fale gorąca mogą uderzać przez całe lato i każdorazowo utrzymywać się nawet kilka dni.
O ile temperatury w wakacje będą się rozkładać w całym kraju równomiernie, o tyle pod względem opadów kraj zostanie podzielony na dwie części. Na zachodzie i północy synoptycy spodziewają się niedoborów deszczu. Więcej opadów ma się pojawić za to w południowych regionach. Nie należy się jednak nadmiernie cieszyć z tego powodu. Synoptycy przewidują występowanie gwałtownych burz, które często pojawiają się w upalne dni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: rekin pojawił się przy plaży. Po chwili zaatakował cztery osoby
Pogoda na sierpień i wrzesień
Podobna aura ma się utrzymać również w sierpniu. Temperatury mają wahać się od 25 do 30 stopni Celsjusza. Nadal będzie dość sucho. Jedyną częścią Polski, w której miesięczne normy opadów mają szansę zostać spełnione, są zachodnie województwa.
We wrześniu możemy liczyć na przyjemną letnią aurę z temperaturą przekraczającą 20 stopni. Synoptycy spodziewają się, że miesiąc ten może być cieplejszy od średniej wieloletniej nawet o 1,5-2 stopni Celsjusza.
Prognozy długoterminowe przewidują, że wraz z końcem wakacji przez Europę zacznie się przetaczać więcej frontów atmosferycznych, które przyniosą za sobą opady.
Należy jednak pamiętać, że prognozy obejmujące długi horyzont czasowy są obarczone znacznym ryzykiem błędu.
Przeczytaj też:
Źródło: Onet/IMGW