Prof. Zoll: nie będę kandydował na drugą kadencję RPO
Prof. Andrzej Zoll nie będzie ubiegał się o reelekcję na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował Stanisław Wileński z biura Rzecznika. 5-letnia kadencja prof. Zolla kończy się 30 czerwca.
Jak wyjaśnił Wileński, Zoll nie będzie ponownie ubiegał się o to stanowisko, ponieważ jest zdania, że funkcja RPO powinna być jednokadencyjna.
Profesor uważa, że kadencję Rzecznika należy przedłużyć nawet do siedmiu lat, ale uczynić ją jednokadencyjną, albowiem gwarantuje to niezależność tego urzędu. Jeśli bowiem jest możliwość ubiegania się o ponowny wybór, to zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że rzecznik będzie musiał rozmawiać z politykami, godzić się na różnego rodzaju ustępstwa, a to by nie gwarantowało pełnej niezależności - powiedział Wileński.
Dodał, że Zoll zamierza wrócić do pracy naukowej. Przed objęciem funkcji Rzecznika Zoll, który jest prawnikiem, specjalistą prawa karnego pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Polskiej Agencji Prasowej nie udało się w piątek skontaktować z prof. Zollem.
Wśród potencjalnych kandydatur na funkcję RPO w ostatnim tygodniu pojawiło się nazwisko prof. Mariana Filara z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego kandydaturę wysunęli politycy SLD, SdPl i Unii Pracy. Sam Filar, który jest członkiem Unii Wolności w wypowiedziach dla mediów nie wykluczył kandydowania na to stanowisko i oświadczył, że "pewne niewiążące rozmowy już się odbyły".
Jak dowiedziała się PAP w Kancelarii Sejmu, termin zgłaszania kandydatur na stanowisko RPO upływa 31 maja.
Urząd RPO powstał na mocy ustawy z 15 lipca 1987 r. Rzecznik rozpoczął działalność 1 stycznia 1988 r. Była to pierwsza tego typu instytucja w krajach Europy Wschodniej. Pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich była prof. Ewa Łętowska (listopad 1987 - luty 1992), następnymi: prof. Tadeusz Zieliński (1992-1996) i prof. Adam Zieliński (1996-2000). W 2000 roku, po raz pierwszy na 5-letnią kadencję (wcześniej trwały one 4 lata) - powołany został prof. Andrzej Zoll.