Prof. Rzepliński: prokuratura złamała prawo
Prokuratura złamała prawo - taka jest opinia profesora Andrzeja Rzeplińskiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Chodzi o uniemożliwienie byłemu komendantowi głównemu Policji Konradowi Kornatowskiemu złożenia zeznań przed sejmową komisją do spraw służb specjalnych.
31.08.2007 | aktual.: 31.08.2007 20:23
Andrzej Rzepliński powiedział, że nie ma wątpliwości, iż prawo zostało złamane i że jest to przestępstwo ścigane na podstawie artykułu 231 kodeksu karnego. Zdaniem profesora Rzeplińskiego doszło do naruszenia prawa konstytucyjnego, gdyż władza ustawodawcza, jaką jest prokuratura i ABW, zaingerowała w kompetencje Sejmu.
W zaistniałej sytuacji - wyjaśnia profesor - sejmowej speckomisji nie pozostało nic innego, jak złożyć do prokuratury doniesienie o nadużyciu prawa przez konkretnych jej funkcjonariuszy, albo skierować pismo do szefa Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie - pismo w sprawie niezgodnych z prawem decyzji procesowych prokuratora dotyczących zatrzymania Kornatowskiego w przeddzień przesłuchania w Sejmie.
Profesor Andrzej Rzepliński nie ma wątpliwości, iż również wobec Ryszarda Krauze doszło do złamania prawa przez organa państwa. Prokuratura oficjalnie podała, że chce zatrzymać biznesmena i postawić mu zarzuty. Krauze jest podejrzewany o współudział w przecieku w sprawie akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Zdaniem Rzeplińskiego przedwczesne informowanie opinii publicznej było w jawny sposób pogwałceniem trzech podstawowych praw gwarantowanych przez konstytucję - prawa do bezpieczeństwa osobistego, ochrony prywatności i własności prywatnej.
Profesor Rzepliński dodał, że jako prawnik nie może się zgodzić z takimi działaniami państwowych instytucji.