Prof. Religa patronem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

Stworzona przez wybitnego kardiochirurga,
zmarłego w marcu prof. Zbigniewa Religę Fundacja Rozwoju
Kardiochirurgii w Zabrzu będzie nosić imię swojego
założyciela - poinformowała Ewa Krzak z działu promocji
fundacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Religa patronem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii
(PAP)
WP

Formalna uchwała w sprawie ustanowienia patrona ma być podjęta podczas wspólnego posiedzenia Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji w najbliższy wtorek. Wśród specjalnych gości posiedzenia będzie rodzina prof. Religi oraz Jan Osiecki - autor najnowszej książki o tym lekarzu i polityku. Przewidziana jest również premierowa prezentacja krótkiego filmu poświęconego prof. Relidze w kontekście jego związków z fundacją.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu to jedyna w Polsce niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza. Prof. Religa powołał ją w 1991 r., by wesprzeć skuteczne leczenie chorób serca przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod.

Prof. Religa przez wiele lat, od początku istnienia FRK, był przewodniczącym rady fundacji, zrezygnował z tej funkcji dopiero z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. W FRK z inicjatywy Zbigniewa Religi powstały m.in. polskie sztuczne komory wspomagania serca. Ten system pozwala zregenerować się choremu sercu lub - jeśli to niemożliwe - doczekać do przeszczepu. System jest z powodzeniem stosowany od kilkunastu lat, pomógł już wielu chorym. W fundacji trwają prace nad całkowicie wszczepialnym sztucznym sercem, z którym chory mógłby żyć poza szpitalem, a także nad komorami serca dla dzieci.

WP

Inny ważny projekt FRK to polski robot kardiochirurgiczny. Urządzenie pozwala na małoinwazyjne przeprowadzanie zabiegów, ograniczając uraz pacjenta i przyspieszając tym samym powrót do zdrowia. W styczniu tego roku w Katowicach przeprowadzono na zwierzętach pierwsze eksperymenty z wykorzystaniem opracowanych prototypów.

Polub WP Wiadomości
WP
WP