Trwa ładowanie...
ycipk-jqdvm3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prof. Religa patronem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

Stworzona przez wybitnego kardiochirurga,
zmarłego w marcu prof. Zbigniewa Religę Fundacja Rozwoju
Kardiochirurgii w Zabrzu będzie nosić imię swojego
założyciela - poinformowała Ewa Krzak z działu promocji
fundacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Religa patronem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii
(PAP)
ycipk-jqdvm3

Formalna uchwała w sprawie ustanowienia patrona ma być podjęta podczas wspólnego posiedzenia Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji w najbliższy wtorek. Wśród specjalnych gości posiedzenia będzie rodzina prof. Religi oraz Jan Osiecki - autor najnowszej książki o tym lekarzu i polityku. Przewidziana jest również premierowa prezentacja krótkiego filmu poświęconego prof. Relidze w kontekście jego związków z fundacją.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu to jedyna w Polsce niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza. Prof. Religa powołał ją w 1991 r., by wesprzeć skuteczne leczenie chorób serca przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod.

Prof. Religa przez wiele lat, od początku istnienia FRK, był przewodniczącym rady fundacji, zrezygnował z tej funkcji dopiero z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. W FRK z inicjatywy Zbigniewa Religi powstały m.in. polskie sztuczne komory wspomagania serca. Ten system pozwala zregenerować się choremu sercu lub - jeśli to niemożliwe - doczekać do przeszczepu. System jest z powodzeniem stosowany od kilkunastu lat, pomógł już wielu chorym. W fundacji trwają prace nad całkowicie wszczepialnym sztucznym sercem, z którym chory mógłby żyć poza szpitalem, a także nad komorami serca dla dzieci.

ycipk-jqdvm3

Inny ważny projekt FRK to polski robot kardiochirurgiczny. Urządzenie pozwala na małoinwazyjne przeprowadzanie zabiegów, ograniczając uraz pacjenta i przyspieszając tym samym powrót do zdrowia. W styczniu tego roku w Katowicach przeprowadzono na zwierzętach pierwsze eksperymenty z wykorzystaniem opracowanych prototypów.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-jqdvm3

ycipk-jqdvm3
ycipk-jqdvm3
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów