Trwa ładowanie...

Prof. Norman Davies otrzyma polskie obywatelstwo

Prof. Norman Davies otrzyma polskie obywatelstwo. Akt nadania obywatelstwa wręczy brytyjskiemu historykowi prezydent Bronisław Komorowski.

Share
Prof. Norman Davies otrzyma polskie obywatelstwo
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3u5c5w

Uroczystość odbędzie się o godz. 10 w Belwederze. Przewidziano wystąpienia Komorowskiego i Daviesa.

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 1997; wznowiona została w 2006 i 2011 r.

W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem m.in. takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko", "Serce Europy", "Mikrokosmos" czy "Powstanie '44".

d3u5c5w

W 2012 roku w Święto Niepodległości Davies został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Prezydent podkreślał wtedy, że Davies nie tylko w sposób wyjątkowy opowiadał cudzoziemcom o niełatwej historii Polski, ale "uczył nas tu, w Polsce doceniać własną wolność". Zdaniem Komorowskiego, szczególnie wartościowa jest umiejętność pokazywania "naszej polskiej rzeczywistości, naszej historii oczami kogoś trochę z zewnątrz".

Davies, przez lata związany ze School of Slavonic and East European Studies przy uniwersytecie w Londynie, wykładał też na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie. Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego.

d3u5c5w

Podziel się opinią

Share
d3u5c5w
d3u5c5w
Więcej tematów