Trwa ładowanie...
d1bisir
Defence24

Prof. Mazur: Niemcy nigdy nie uwolnią się od poczucia winy

Pewne strategie łagodzenia winy i odciążania narodu niemieckiego istniały już od końca wojny - mówi "Rzeczpospolitej" historyk prof. Zbigniew Mazur.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Mazur: Niemcy nigdy nie uwolnią się od poczucia winy
(freeimages.com/borissey)
d1bisir

Jak podkreśla, Niemcom nigdy nie uda się uwolnić od poczucia winy, a sam fakt, że bez przerwy o tym mówią, potwierdza ich pełną świadomość tego, że stało się coś bardzo złego i obciążającego.

- Ale nie przeszkadza im to bynajmniej wprowadzać w życie dwóch charakterystycznych strategii, by ową historyczną prawdę co nieco zrelatywizować - zauważa Mazur.

Według historyka pierwsza z nich polega na przypominaniu, że Niemcy też, a może przede wszystkim, byli ofiarami wojny - przeżyli straszliwe bombardowania, przesiedlenia i biedę. Uważali tak zresztą już w 1945 r. - wskazuje.

d1bisir

Druga strategia, drugi człon relatywizacji - kontynuuje Mazur - to udowadnianie, że inne kraje postępowałyby podobnie jak III Rzesza. Tu zawsze dyżurnym symbolem jest bombardowanie Drezna, według Niemców świadectwo barbarzyńskiego zachowania aliantów; a towarzyszą mu do wyboru: gułagi, kolonializm, Armia Czerwona, itp. - wylicza.

Jak mówi historyk, prowadzi to do niebezpiecznego wniosku, że mamy do czynienia z normą. A to nie jest norma, to straszliwe łamanie wszelkich norm - zaznacza.

d1bisir

Podziel się opinią

Share
d1bisir
d1bisir
Więcej tematów