Trwa ładowanie...

Prof. Magdalena Środa o postawie prof. Bogdana Chazana: może to nienawiść do kobiet

- Tego rodzaju "obrona sumienia", a właściwie jakiegoś tępego uporu i okrucieństwa, wydaje mi się nie mieć nic wspólnego z religią. To pokazanie, że kobiety są od rodzenia i wychowywania - mówiła w TVP Info prof. Magdalena Środa, komentując sprawę prof. Bogdana Chazana, który nie chciał wykonać aborcji, chociaż wiedział, że dziecko nie ma szans na przeżycie.

Share
Prof. Magdalena Środa o postawie prof. Bogdana Chazana: może to nienawiść do kobiet
Źródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d1uuoxh

- Może to jest po prostu nienawiść do kobiet - zastanawiała się prof. Środa. - Taka próba powiedzenia, że jesteśmy społeczeństwem hierarchicznym, gdzie kobiety znają swoje miejsce. Są od tego, żeby rodzić i wychowywać dzieci. Nie powinny mieć praw. To się wpisuje w taką teorię narodową czasem nacjonalistyczną. Chodzi o to, aby się mnożyć i mnożyć - mówiła.

Sprawa prof. Chazana

W poniedziałek tygodnik "Wprost" napisał, że Chazan powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, której dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Ponadto, jak powiedziała tygodnikowi matka, domagał się dostarczania kolejnych wyników badań i "chciał wszystko jak najdłużej przeciągać", aby minął termin, kiedy można legalnie wykonać aborcję.

d1uuoxh

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz skierował sprawę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, która wszczęła postępowanie wyjaśniające. Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że NFZ skontroluje prawidłowość realizacji kontraktu, a postępowanie medyczne sprawdzi ministerstwo wraz z konsultantem krajowym. Arłukowicz powiedział także, że jeżeli potwierdzi się, że mogło dojść do złamania prawa, zwróci się do prokuratury.

Źródło: TVP Info, WP.PL

d1uuoxh

Podziel się opinią

Share
d1uuoxh
d1uuoxh
Więcej tematów