Trwa ładowanie...
05-02-2013 00:10

Prof. Lidia Brydak: temperatura ujemna sprzyja przetrwaniu wirusa grypy

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada zawsze między styczniem a marcem. Jak to będzie wyglądało w najbliższym czasie, to każdy szanujący się wirusolog nie powie. Ja chcę na jedną rzecz tylko zwrócić uwagę, że w temperaturze ujemnej wirusy grypy bardzo dobrze się przetrzymują. To tak jak z mięsem, które psuje się zostawione w temperaturze pokojowej, a schowane do zamrażalnika, zachowuje wszystkie swoje właściwości - mówi Wirtualnej Polsce prof. Lidia Brydak, szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

Prof. Lidia Brydak: temperatura ujemna sprzyja przetrwaniu wirusa grypyŹródło: Thinkstockphotos
d15bqmv
d15bqmv

WP:
Ewa Koszowska: Mamy odwilż. Czy w związku z tym zachorowań na grypę będzie więcej?

Prof. Lidia Brydak: Można się tego spodziewać, lecz trudno na to pytanie w sposób sensowny odpowiedzieć, ze względu na to, że ludzie wtedy chodzą bez czapek, bez szalików, jakoś tak nie dbają o swoje zdrowie. Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada zawsze między styczniem a marcem. Jak to będzie wyglądało w najbliższym czasie, to każdy szanujący się wirusolog nie powie. Ja chcę na jedną rzecz tylko zwrócić uwagę: w temperaturze ujemnej wirusy grypy bardzo dobrze się przetrzymują.

WP:

Nieprawdą więc jest, że mróz powoduje zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa?

- Oczywiście, że to jest nieprawda. Nie ma absolutnie takiej zależności. Temperatura ujemna sprzyja przetrwaniu dłużej wirusa - to jest pewne. Ja przechowuję próbki, w temperaturze -70 stopni Celsjusza, a mam bardzo dużą kolekcję szczepów.

d15bqmv

WP:

Można to naukowo wyjaśnić?

- Wirus przechowywany w laboratoriach w wyższej temperaturze traci swoje właściwości. To tak jak z mięsem, które psuje się zostawione w temperaturze pokojowej, a schowane do zamrażalnika, zachowuje wszystkie swoje właściwości.

WP:

Wysokie temperatury nie sprzyjają grypie?

- Temperatura ponad 50 stopni inaktywuje wirusa. Co nie znaczy, że w krajach tropikalnych grypa nie występuje.

WP:

Dlaczego atakuje najczęściej zimą?

- Ponieważ tak wygląda krążenie wirusa grypy w Europie. Ale np. w Australii jest już po apogeum zachorowań. Jest taki cykl pojawiania się wirusa grypy i nic na to nie można poradzić.

d15bqmv

WP:

Jaki wpływ na rozprzestrzenianie się grypy ma pogoda?

- Największy wpływ mają ludzie zakażeni. Ale jeżeli jest słota, ludzie się przeziębiają, bardziej są podatni na grypę.

WP:

Jak się można uchronić przed grypą?

- Najlepszą metodą są tylko i wyłącznie szczepienia.

WP:

Czy teraz nie jest już za późno na szczepienie?

- Oczywiście, że nie. Warto się szczepić, dlatego że zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak i Krajowego Ośrodka ds. Grypy możemy się szczepić nawet wtedy, kiedy wirus krąży w populacji, a tak jest obecnie. Oczywiście, nie wszystkie przychodzące do nas próbki zawierają wirusa grypy. Tak było tylko w 30 proc. z 3655 próbek, które zostały przebadane do 29 stycznia w Polsce.

d15bqmv

WP:

Często ludzie, którzy się szczepią narzekają, że i tak zachorowali...

- To są rzeczy, które nie są absolutnie poparte żadną wiedzą. Dlatego, że grypa jest bardzo często mylona z przeziębieniem i to jest po prostu nieprawda. Jeżeli uważają, że mają grypę, powinni sobie zrobić badanie diagnostyczne i okazałoby się, że to co mówią, to są informacje wyssane z palca.

WP:

Można zrobić coś poza szczepieniem?

- Poza szczepieniem to naprawdę nic nie można zrobić.

WP:

Co z tymi, którzy już zachorowali?

- Od wielu lat istnieją leki antygrypowe nowej generacji tzw. inhibitory neuraminidazy, ale o ich zastosowaniu decyduje lekarz .

d15bqmv

WP: W ciągu pierwszych trzech tygodni stycznia zachorowało ponad pół miliona osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano 80 tysięcy przypadków grypy i infekcji grypopodobnych. To prawie siedmiokrotny wzrost. W tym sezonie grypa jest chyba wyjątkowo groźna?

- Grypa w każdym sezonie jest groźna. Poza tym w Polsce nastąpił spadek szczepień, w związku z tym, sami sobie to zafundowaliśmy.

WP:

Jednak zachorowań jest więcej?

- Podejrzeń o zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne jest więcej, a nie samych zachorowań. Te liczby, które są zgłaszane wcale nie świadczą o tym, że taka liczba osób jest po prostu chora.

d15bqmv

WP:

Jak Polacy w porównaniu z innymi krajami wypadają w walce z grypą?

- Jesteśmy na niechlubnym przedostatnim miejscu w Europie, odnoście zaszczepionych osób. Ocenia się, że w tym roku zrobiło to od 6 do 8 proc. Polaków.

WP:

Grypa występuje na całym świecie?

- Tak, grypa występuje wszędzie, bez względu na szerokość geograficzną.

WP:

Jaka grypa jest najgorsza?

- Każda grypa jest groźna. Nie można powiedzieć, że ta jest lżejsza albo inna cięższa. Wszystko zależy, jaka jest odporność danego organizmu. Ja mogę jedno powiedzieć: każdy typ wirusa grypy A i B jest najgroźniejszy, ale pandemię wirusa grypy może wywołać tylko i wyłącznie typ A.

Rozmawiała Ewa Koszowska, Wirtualna Polska

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d15bqmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15bqmv
Więcej tematów