Prof. Kołakowski był wrażliwy na epokę, w której przyszło mu żyć
Profesor Jacek Hołówka, filozof i etyk, powiedział, że profesor Leszek Kołakowski był osobą niezwykle wrażliwą na epokę, w której przyszło mu żyć.
18.07.2009 | aktual.: 18.07.2009 09:49
Wybitny filozof, pisarz i publicysta zmarł w wieku 82 lat. Profesor Hołówka, który był gościem "Sygnałów Dnia", jest zdania, że Leszek Kołakowski pozostawił Polakom, przesłanie z którego jasno wynika, że jeśli społeczeństwo nie potrafi poradzić sobie z problemem przez dłuższy czas to jest to zagadnienie filozoficzne. - Jeśli nie potrafimy rozwiązać pewnego problemu to znaczy, że przyjęliśmy złe założenia - wyjaśnia filozof. Zdaniem profesora Jacka Hołówki, w tym przypadku należy zastanowić się i spojrzeć na to zagadnienie z dystansu.
Profesor Leszek Kołakowski zajmował się głównie historią filozofii, zwłaszcza XVII wieku, w tym doktryną liberalizmu, a także historią idei religijnych.
Do jego najbardziej znanych dzieł należą: "Główne nurty marksizmu", "Rozmowy z diabłem", "Kultura i fetysze" oraz "Obecność mitu". Jego słynny esej "Tezy o nadziei i beznadziejności", opublikowany w paryskiej "Kulturze" w 1971 roku, stał się intelektualnym fundamentem dla antykomunistycznej opozycji, a także inspiracją do powstania Komitetu Obrony Robotników.