Prof. Kleiber: nauka cierpi na brak pieniędzy
Minister nauki, szef Komitetu Badań Naukowych, profesor Michał Kleiber powiedział, że brak pieniędzy jest podstawowym problemem polskiej nauki. W tegorocznym budżecie na naukę przeznaczono 0,34% produktu krajowego brutto.
W wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia profesor Kleiber powiedział, że przed wejściem do Unii Europejskiej trzeba zmienić kiepską sytuację nauki. Przypomniał, że naukę można finansować ze źródeł budżetowych lub pozabudżetowych, w tym ze środków przedsiębiorców. Zdaniem profesora, właśnie przedsiębiorców trzeba zachęcić do większego inwestowania w badania naukowe.
Na finansowanie badań będzie przeznaczona część funduszy akcesyjnych Unii Europejskiej, a także część środków z umów offsetowych. Minister przyznał, że zwiększenie nakładów na naukę oznacza w obecnej sytuacji zabranie pieniędzy innym resortom. Wynika to, jego zdaniem, z przestarzałej konstrukcji polskiego budżetu, w którym 70% wydatków stanowią tzw. wydatki sztywne.
Profesor Kleiber przyznał, że w Polsce trudno jest stworzyć atrakcyjne warunki dla najzdolniejszych młodych naukowców. Wielu z nich wyjeżdża więc za granicę. Profesor dodał, że choć polska nauka ma dużo osiągnięć, to jednak jej ogólny poziom jest średni. Powinno się zatem dążyć do jego podniesienia, a równocześnie stworzyć warunki dla największych osiągnięć. Zdaniem profesora, Polska ma szanse, aby stać się ważnym ośrodkiem naukowym.