Prof. Hilary Koprowski laureatem nagrody im. Andrzeja Drawicza
Pracujący w Stanach Zjednoczonych polski
biolog prof. Hilary Koprowski jest tegorocznym laureatem nagrody
im. Andrzeja Drawicza za pomnażanie roli i znaczenia polskiego
dziedzictwa na świecie. Nagroda została wręczona w
Warszawie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.
14.06.2005 | aktual.: 14.06.2005 21:11
Profesor Koprowski należy do grona najwybitniejszych biologów świata. Jest twórcą pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heine-Medina. W 1959 roku zorganizował akcję przekazania Polsce 9 milionów dawek tej szczepionki, dzięki czemu liczba zachorowań zmniejszyła się z ponad tysiąca w 1959 roku do 30 w 1963.
Od drugiej wojny światowej profesor mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował w najbardziej prestiżowych instytutach naukowych, m.in. w Instytucie Wistara w Filadelfii.
Nauka jest dla profesora Koprowskiego nie tylko pasją, ale misją służenia społeczeństwu - powiedział w laudacji minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber. Nazwał on laureata "współczesnym Ludwikiem Pasteurem".
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że dzięki założonej przez uczonego fundacji Koprowskich wielu polskich naukowców wyjechało na stypendia do USA.
Dla mnie, Polaka i warszawiaka mieszkającego od tylu lat za granicą to szczególnie ważne nagroda, bo przywraca więź z krajem - powiedział odbierając nagrodę 89-letni laureat.
Następnie, ku miłemu zaskoczeniu gości ceremonii, zaprezentował swoje talenty muzyczne. Zagram skomponowane przeze mnie preludium. Będzie krótkie - dla waszej i własnej uprzejmości - zażartował, siadając przy pianinie. Jego występ nagrodzono owacjami.
Uroczystości wręczenia nagrody w ogrodach Pałacu Prezydenckiego towarzyszył koncert piosenek Studenckiego Teatru Satyryków w nowoczesnych aranżacjach.
Nagroda im. Andrzeja Drawicza została ustanowiona w 1999 r. przez Fundację Semper Polonia pod honorowym patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
W tym roku nagrodę wręczono po raz szósty. Dotychczas otrzymali je: holenderski dziennikarz Milo Andstadt, angielski historyk Norman Davies, rosyjski tłumacz literatury polskiej Światosław Świacki, białoruski pisarz Sokrat Janowicz i genetyk prof. Piotr Słonimski.