Trwa ładowanie...

Prof. Gliński na konwencji PiS: najważniejsza jest odbudowa państwa polskiego i demokracji

W Polsce trzeba realizować zasadę sprawiedliwości społecznej, odbudować państwo polskie i demokrację - mówił podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz zjednoczonej prawicy w Katowicach szef rady programowej PiS prof. Piotr Gliński. Trzydniowa konwencja pod hasłem "Myśląc: Polska" trwa od piątku do niedzieli.
Share
Prof. Piotr Gliński
Prof. Piotr GlińskiŹródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d172bv0

Prof. Gliński w swoim wystąpieniu wśród kwestii najważniejszych wymienił "odbudowę państwa Polskiego i odbudowę demokracji". Przyczyni się do tego, jego zdaniem, skoordynowanie wszystkich działań administracji i wzmocnienie sprawczej roli centrum decyzyjnego.

- To premier Polski musi być realnym centrum decyzyjnym i nie będzie miał czasu, żeby uprawiać propagandę, zakładać bluzki, podwijać rękawy, opowiadać jakieś bajki, tylko będzie ciężko pracował, bo będzie koordynował państwo, żeby mu się to państwo - tak jak obecnej koalicji - nie rozsypało, żeby nie było tym państwem teoretycznym - powiedział prof. Gliński.

- To centrum musi być wyraziste. Rola premiera i jego otoczenia musi być bardzo istotna i to nie jest żaden ustrój kanclerski. Po prostu chcemy móc sprawnie rządzić, używać władzy dla dobra publicznego, a nie tylko po to, żeby zasiadać na stołkach i napawać się tą władzą bez skutków dla społeczeństwa - dodał.

d172bv0

Prof. Gliński mówił też, że życie społeczne w Polsce musi być podporządkowane realizacji zasady sprawiedliwości społecznej. - Nie możemy w Polsce żyć w sytuacji, kiedy tak wiele osób jest wykluczonych, kiedy pewne regiony są wykluczone, kiedy zamyka się przemysł itd., itd. - powiedział.

Wskazał też na potrzebę "przywrócenia w Polsce realnej wolności". - IV RP to jest RP wolności. Jak się spojrzy na nasz program, to tam jest bardzo wiele wymiarów, które mówią o wolności obywatelskiej, o wolności obywateli, przedsiębiorców - mówił.

Inny priorytet, o którym mówił Gliński, to "odzyskanie polskiej wspólnoty". - Jeśli nam się uda zrealizować ten program, to polska wspólnota ma szasnę być odbudowana. My jesteśmy w Polsce, niestety, bardzo podzieleni. Nasz program jest nadzieją na to, by odbudować polską wspólnotę - przekonywał.

Zdaniem prof. Glińskiego konieczne jest również przywrócenie sprawności instytucjom publicznym. - Wiemy, jak to robić. Chodzi o wprowadzenie zasady rozliczania za efekty, odbudowę propaństwowego korpusu służby państwowej. Polski urzędnik musi być państwowcem. Całe państwo będzie na to pracowało, bo i system kultury, i edukacja - chcemy odbudować motywację patriotyczno-republikańską w pracy urzędniczej - powiedział.

Państwo musi być - jak mówił szef Rady Programowej PiS - sprawne, zdecydowane, z aktywnym centrum. Jednocześnie państwo ma być "przyjaznym opiekunem" i "być bliżej ludzi" - powiedział.

d172bv0

Podziel się opinią

Share
d172bv0
d172bv0
Więcej tematów