Trwa ładowanie...
d2pyjbo
17-05-2008 10:10

Prof. Barbara Skarga odnowi doktorat na UW

Prof. Barbara Skarga, filozof i historyk
filozofii, odnowi w poniedziałek swój doktorat na Uniwersytecie
Warszawskim - poinformowała rzeczniczka UW, Anna Korzekwa.

d2pyjbo
d2pyjbo

Prof. Barbara Skarga urodziła się w 1919 r. Studia filozoficzne rozpoczęła na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Przerwał je jednak wybuch II wojny światowej. Jako żołnierz Armii Krajowej brała czynny udział w działalności konspiracyjnej Okręgu Wileńskiego AK. Po aresztowaniu w 1944 r. przez sowietów 10 lat spędziła w łagrach.

W 1957 r., po powrocie z zesłania, prof. Skarga ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie pod kierunkiem prof. Niny Assorodobraj-Kuli obroniła rozprawę doktorską "Narodziny pozytywizmu polskiego". Później prof. Skarga pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Za działalność konspiracyjną podczas wojny oraz późniejszą pracę naukową została w 1995 r. odznaczona Orderem Orła Białego.

"Badania prof. Skargi, nazywanej pierwszą damą filozofii polskiej, koncentrowały się w pierwszym etapie jej kariery naukowej na historii filozofii, szczególnie na zagadnieniach związanych z polskim i francuskim pozytywizmem. Od momentu wydania w 1989 r. książki 'Granice historyczności' datuje się drugi okres jej pracy naukowej, kiedy to podjęła własne badania filozoficzne" - napisała Korzekwa w komunikacie.

Rzeczniczka zacytowała też opinię jednego z recenzentów dorobku naukowego prof. Skargi - prof. Andrzeja Walickiego z Uniwersytetu Notre Dame w USA. Jego zdaniem, monografia ta wraz z trzema pracami z tomu "Przyszłość i interpretacje" to "najważniejszy polski wkład do filozoficznej refleksji nad dziejami filozofii, ujmowanej w ścisłym związku z historią nauki i ogólną historią idei".

d2pyjbo

Inny recenzent, prof. Jerzy Szacki z UW, zwrócił uwagę na dokonania dydaktyczne prof. Skargi, która wychowała wielu znanych uczonych. "Potrafiła stworzyć jak gdyby prywatną katedrę, gdzie wielu niezależnie myślących młodych ludzi znalazło oparcie i naukową inspirację" - napisał Szacki w swojej recenzji.

Odnowienie doktoratu ma w środowisku akademickich tę samą rangę, co przyznanie doktoratu honoris causa. Oba są wyrazem szacunku i wysokiej oceny uhonorowanej osoby przez uniwersytet. Różnica jest taka, że doktorat honoris causa przyznaje się osobie spoza uczelni. Jeśli szkoła chce uhonorować własnego wychowanka, organizuje uroczystość odnowienia doktoratu.

d2pyjbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pyjbo
Więcej tematów