Trwa ładowanie...
d3uh7er
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prof. Andrzej Nowak i Bronisław Wildstein powołani do Kolegium IPN

• Historyk prof. Andrzej Nowak oraz publicysta Bronisław Wildstein zostali powołani w skład Kolegium IPN
• Kolegium IPN ma już pełny skład
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Andrzej Nowak i Bronisław Wildstein powołani do Kolegium IPN
(PAP, Fot: Adrian Grycuk)
d3uh7er

Historyk prof. Andrzej Nowak oraz publicysta Bronisław Wildstein zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

W czerwcu weszła w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o IPN. Przewiduje ona skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium Instytutu. Spośród dziewięciu członków Kolegium pięciu powołuje Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent.

Sejm na członków Kolegium IPN wybrał historyków: dra hab. Sławomira Cenckiewicza, prof. Jana Drausa, prof. Piotra Franaszka, prof. Józefa Mareckiego oraz opozycjonistę z czasów PRL Krzysztofa Wyszkowskiego. Z wyboru Senatu w Kolegium zasiądą historycy: prof. Wojciech Polak i prof. Tadeusz Wolsza.

d3uh7er

Powołanie przez prezydenta dwóch członków Kolegium IPN oznacza, że ma ono już pełny skład.

Prof. Andrzej Nowak (ur. w 1960 r. w Krakowie) jest historykiem, publicystą, kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii PAN. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2011 r. Zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich. Był opiekunem pracy magisterskiej Pawła Zyzaka "Lech Wałęsa. Idea i historia".

Wielokrotnie uczestniczył w organizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego seminariach w Lucieniu. W wyborach prezydenckich w 2010 r. udzielił poparcia Jarosławowi Kaczyńskiemu. W październiku ub. roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Bronisław Wildstein (ur. w 1952 r. w Olsztynie) jest dziennikarzem i publicystą; był działaczem podziemia w PRL. Współpracował z tygodnikiem "Wprost", był felietonistą miesięcznika "Nowe Państwo" i do stycznia 2005 r. - publicystą "Rzeczpospolitej". Został zwolniony po tym, jak wyniósł z IPN jawny spis katalogowy ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb PRL oraz osób wytypowanych do współpracy (na liście były także osoby mogące być pokrzywdzonymi w myśl ustawy o IPN).

d3uh7er

W styczniu 2005 r. ujawniono, że Wildstein udostępnił listę dziennikarzom. Wkrótce trafiła ona do internetu; Wildstein zaprzeczał, by to on ją tam umieścił. W 2006 r. umorzono śledztwo w sprawie "listy Wildsteina" - prokuratura nie wykryła, kto z Instytutu udostępnił mu listę katalogową, będącą - według prokuratury - tajemnicą służbową IPN. Zwolnienie Wildsteina wywołało protesty. Wildstein pozwał "Rz" do sądu pracy, żądając uznania wymówienia za nieskuteczne i odszkodowania. Sprawa zakończyła się ugodą.

Od maja 2006 r. do lutego 2007 r. był prezesem zarządu TVP. W kolejnych latach prowadził programy telewizyjne, m.in. "Cienie PRL-u", "Bronisław Wildstein przedstawia". W latach 2012-14 był redaktorem naczelnym Telewizji Republika.

W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W maju tego roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

O powołaniu dwóch członków Kolegium IPN Kancelaria Prezydenta poinformowała we wpisie na twitterze.

Na wniosek Kolegium IPN Sejm za zgodą Senatu będzie powoływał prezesa Instytutu. Prezes IPN jest wyłaniany w publicznym konkursie. Kolegium będzie zgłaszać kandydata na prezesa Instytutu spoza swego grona. Zgodnie z nowelizacją, konkurs na prezesa IPN ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium IPN. Kadencja poprzedniego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wygasła w dniu wejścia nowelizacji w życie, ale będzie on pełnił do czasu objęcia stanowiska przez nowego prezesa.

d3uh7er

Podziel się opinią

Share

d3uh7er

d3uh7er
Więcej tematów