Trwa ładowanie...
d3zyq3e
TVP

Proces znachora Marka H. i rodziców Magdy z Brzeznej będzie utajniony

Sąd rejonowy w Nowym Sączu zdecydował, że rozprawa ws. sądeckiego znachora i rodziców zagłodzonej półrocznej Magdy z Brzeznej będzie utajniona. Dziś odbyło się posiedzenie organizacyjne w tej sprawie. Nie wyznaczono jednak terminu właściwej rozprawy. Nie wiadomo też, czy sam Marek H. będzie uczestniczył w postępowaniu przed sądem ze względu na zły stan zdrowia. O tym zdecydują lekarze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek H.,znachor, który "leczył" półroczną Magdę
Marek H.,znachor, który "leczył" półroczną Magdę (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
d3zyq3e

Do sądu rejonowego w Nowym Sączu przyszło dziś wielu zwolenników znachora. Sami oskarżeni, czyli rodzice Magdy z Brzeznej i Marek H., nie pojawili się na tym organizacyjnym posiedzeniu. Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy sam proces. Sąd nie wyznaczył terminu rozprawy. Zdecydował jednak o utajnieniu. Jawne będzie jedynie ogłoszenie wyroku.

Obrońcy znachora wnieśli, aby bezpośrednio przesłuchać wszystkich 263 świadków. Jak na razie sąd nie podjął w tej sprawie decyzji. Najprawdopodobniej podejmie ją już na rozprawie. Jeżeli sąd zdecyduje o przesłuchaniu tylu świadków, to możemy się spodziewać, że proces będzie ciągnął się miesiącami.

Sąd nie uwzględnił wniosku obrońców Marka H., którzy domagali się zwrotu sprawy do postępowania przygotowawczego. Obrońcy powoływali się, że ze względu na stan zdrowia Marek H. nie mógł zapoznać się z aktami sprawy. Sąd rejonowy nie uwzględnił tego wniosku. Uznał, że nie ma podstaw do zwrotu sprawy, a akta są w sądzie i nie ma przeszkód, by oskarżony się z nimi zapoznał. Sąd nie uwzględnił również wniosku adwokatów znachora ws. zwrotu aktu oskarżenia prokuratorowi. Zdaniem obrońców opis zarzutów nie jest dokładny.

d3zyq3e

Obrońcy Marka H. powołali się też na zły stan zdrowia oskarżonego, który uniemożliwia ich zdaniem udział oskarżonego w postępowaniu. Sąd w tej sprawie póki co nie wydał postanowienia. Najprawdopodobniej zdecyduje jednak, że Marka H. zbada biegły kardiolog i na podstawie jego opinii podjęta zostanie decyzja, czy oskarżony będzie mógł uczestniczyć w procesie.

W dzisiejszym posiedzeniu uczestniczył prokurator, obrońcy oskarżonych i kurator małoletniej pokrzywdzonej.

Przypomnijmy, w sprawie oskarżeni są rodzice półrocznej Magdy z Brzeznej. Zarzuca się im znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem oraz nieumyślne doprowadzenie do śmierci dziewczynki. Marek H. oskarżony jest o kierowanie tym czynem i wykonywanie świadczeń medycznych bez uprawnień. Znachor zalecił rodzicom, by karmili swoją 6-miesięczną córkę kozim mlekiem rozcieńczonym nieprzegotowaną wodą.

Dziewczynka zmarła z niedożywienia w kwietniu ubiegłego roku. Rodzicom Magdy grozi do 10 lat więzienia, natomiast Markowi H. - do pięciu lat pozbawiania wolności.

d3zyq3e

Podziel się opinią

Share
d3zyq3e
d3zyq3e
Więcej tematów