PolskaProces b. wiceszefa BOR ws. Smoleńska. Specjalne zabezpieczenia w sądzie

Proces b. wiceszefa BOR ws. Smoleńska. Specjalne zabezpieczenia w sądzie

Oskarżony o nieprawidłowości przy ochronie wizyt VIP-ów w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. b. wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny składa wyjaśnienia. Ta część procesu przed Sądem Okręgowym w Warszawie jest niejawna. Sprawa toczy się w specjalnie zabezpieczonej sali sądu.

Proces b. wiceszefa BOR ws. Smoleńska. Specjalne zabezpieczenia w sądzie
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Z uwagi na ochronę tajnych procedur BOR, tajne też będą zeznania wielu świadków. W tym trybie m.in. 8 stycznia 2015 r. ma zeznawać b. szef BOR gen. Marian Janicki. Sąd wyznaczył terminy rozpraw do 26 marca - większość będzie niejawna. Pierwsza jawna rozprawa ma się odbyć 14 stycznia.

Prawo zabrania "publicznego rozpowszechniania" wiadomości z niejawnego procesu. Kodeks karny za takie przestępstwo przewiduje do dwóch lat więzienia.

Bielawny nie przyznaje się do zarzutów

Proces ruszył pod koniec listopada. Ani Bielawny, ani jego adwokat nie wypowiadali się dla prasy. Bielawny nie przyznał się do zarzutów, za które grozi mu do pięciu lat więzienia. Zapowiadał wcześniej, że będzie odpowiadał tylko na pytania sądu i swego obrońcy, a nie na pytania oskarżenia.

Jest on oskarżony o niedopełnienie, od 18 marca do 10 kwietnia 2010 r., obowiązków związanych z planowaniem, organizacją i realizacją zadań ochronnych Biura. Według Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga "skutkowało to znacznym obniżeniem bezpieczeństwa ochranianych osób, czym działał na szkodę interesu publicznego, tj. zapewnienia ochrony prezydentowi RP i prezesowi Rady Ministrów oraz interesu prywatnego osób pełniących urząd prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz urząd prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska". Drugi zarzut to poświadczenie nieprawdy w dokumentacji, że fotograf współpracujący z BOR jest funkcjonariuszem Biura w delegacji do Smoleńska.

Podstawą oskarżenia były ustalenia dwóch biegłych, według których m.in. sposób organizacji i realizacji działań ochronnych był niezgodny z zasadami i pragmatyką BOR. Prokuratura odtajniła ich wnioski. Według nich Bielawny odpowiada m.in. za "świadome odstąpienie" od rozpoznania przez BOR lotniska w Smoleńsku; nieobecność BOR na nim oraz niesprawdzenie tras przejazdu prezydenta. Biegli ocenili, że BOR powinien był uznać stopień zagrożenia wizyty L. Kaczyńskiego za "wysoki", a nie tylko za "średni" (co do wizyty D. Tuska biegli uznali, że stopień taki powinien być określony jako "średni", a nie jako "niski").

Oskarżycielem posiłkowym w sprawie jest Jarosław Kaczyński. Jego pełnomocnik mec. Piotr Pszczółkowski mówił, że z opinii biegłych wynika, iż L. Kaczyński "praktycznie chroniony nie był". Dodawał, że ława oskarżonych powinna "przy takiej masie uchybień" objąć więcej osób.

W śledztwie Bielawny nie przyznał się do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. Po przedstawieniu zarzutów w lutym 2012 r. został zdymisjonowany ze stanowiska wiceszefa BOR przez ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego. Akt oskarżenia prokuratura skierowała do sądu w czerwcu 2012 r. Jesienią 2012 r. sprawę przeniesiono z sądu rejonowego do okręgowego ze względu na jej "szczególną wagę i zawiłość".

Sprawę Bielawnego wyłączono ze śledztwa dotyczącego organizacji lotów do Smoleńska w zakresie odpowiedzialności instytucji cywilnych. Prokuratura prawomocnie je ostatnio umorzyła, bo oceniła, że choć były nieprawidłowości przy organizacji lotów, to nie wystarczają one do postawienia zarzutów. Główne śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej - przedłużone ostatnio do kwietnia 2015 r. - prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)