Trwa ładowanie...

Próbna matura 2019 język polski z Operonem. Odpowiedzi i pytania

W dniach 19-22 listopada w polskich szkołach trwają próbne matury z Operonem. Sprawdź odpowiedzi na pytania z próbnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego, który odbył się we wtorek.

Próbna matura 2019 język polski z Operonem. Odpowiedzi i pytaniaŹródło: East News, fot: Adam Staskiewicz/East News
d3w80wc
d3w80wc

Próbna matura z języka polskiego z Operonem. Pytania z zakresu podstawowego

We wtorek o 9:00 zaczęła się pierwsza próbna matura z Operonem – egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. O 14:00 zaczął się treningowy egzamin na poziomie rozszerzonym. W kolejnych dniach uczniowie zmierzą się z matematyką, językiem obcym i egzaminem z przedmiotów dodatkowych. W marcu 2020 roku odbędzie się kolejna edycja próbnej matury dla zainteresowanych uczniów, którzy będą chcieli sprawdzić swoje postępy w nauce.

Na maturze próbnej z polskiego uczniowie musieli przeczytać fragment książki Michała Rusinka i Anety Załazińskiej "Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna" i odpowiedzieć na pytania zamknięte i otwarte. Jedno z pytań otwartych brzmiało: "wyjaśnij sens zdania: «Nie rzucaj słów na wiatr»".

Drugie zadanie na próbnej maturze z języka polskiego zawierało fragment eseju Olgi Tokarczuk "Lalka i perła". Niewątpliwie maturzystów zainteresowała wypowiedź noblistki o najwybitniejszej polskiej powieści. Na podstawie tekstu trzeba odpowiedzieć, dlaczego Olga Tokarczuk nazywa "Lalkę" arcydziełem i jakie są cechy narracji w tym utworze Bolesława Prusa. Ostatnim zadaniem związanym z tym tekstem było napisanie krótkiego streszczenia (40-60 słów).

Próbna matura 2019 język polski z Operonem. Wypracowanie

Na próbnej maturze z polskiego trzecim zadaniem było napisanie wypracowania na wybrany temat. Pierwszy temat to próba odpowiedzi na pytanie: "czy powrót do domu uszczęśliwia?". Maturzysta musiał odwołać się do fragmentu "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego oraz innych tekstów kultury.

d3w80wc

W drugim temacie próbnej matury z polskiego licealista napotykał kolejną polską noblistkę – chodzi o Wisławę Szymborską i jej wiersz "Akrobata" z 1967 roku. Pierwszy temat wymagał "rozważenia problemu" z uzasadnieniem swojego zdania, drugi – postawienia tezy interpretacyjnej i doboru argumentu. W obu przypadkach wypracowanie musi liczyć minimum 250 wyrazów.

Cały arkusz z zadaniami i przykładowe odpowiedzi z próbnej matury z polskiego znajdziesz na stronie wydawnictwa Operon.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Expose Morawieckiego. Publicyści wskazują najmocniejsze stwierdzenie

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj