Trwa ładowanie...
d7x65v4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Problemy z Ryanairem - Komisja Europejska zapowiada obowiązkową wymianę informacji

W ślad za doniesieniami o awaryjnych lądowaniach Ryanaira w Hiszpanii Komisja Europejska zapowiedziała obowiązkową wymianę informacji o incydentach w lotnictwie pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Propozycję w tej sprawie KE ma zamiar przedstawić w grudniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Problemy z Ryanairem - Komisja Europejska zapowiada obowiązkową wymianę informacji
(PAP/EPA, Fot: Jaume Sellart)
d7x65v4

W niedzielę irlandzki tani przewoźnik Ryanair po raz trzeci w ciągu czterech dni awaryjnie wylądował w Hiszpanii. Podobne przypadki odnotowano także w poprzednich tygodniach i miesiącach, wtedy przyczyną było oszczędne tankowanie i ryzyko, że podczas lotu zabraknie paliwa. Hiszpańskie władze wszczęły dochodzenie przeciwko Ryanairowi, bo ich zdaniem naraża on na niebezpieczeństwo pasażerów, a premier Hiszpanii miał - jak donosiła prasa hiszpańska - napisać w tej sprawie list do KE.

Rzeczniczka komisarza UE ds. transportu Siima Kallasa, Helen Kearns, przyznała podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli, że hiszpańskie władze kontaktowały się "nieoficjalnie" z KE w tej sprawie, ale nie zwróciły się jeszcze oficjalnie o jej wsparcie.

- KE jest gotowa zaoferować wsparcie, jeśli chodzi o pomoc w pełnej wymianie informacji między władzami krajów UE w sprawie incydentów. Właściwa i przejrzysta wymiana informacji jest podstawą bezpieczeństwa - powiedziała Kearns.

d7x65v4

Dodała jednak, że obecne unijne przepisy przewidują wymianę informacji, ale tylko "gdy to konieczne" i tylko pomiędzy władzami krajów, których incydent dotyczy - w tym przypadku pomiędzy Irlandią i Hiszpanią. W wymianę taką w razie potrzeby może być zaangażowana KE. - Ponieważ tak ważne wydaje się wczesne ostrzeganie (...), w grudniu przedstawimy propozycję, która pójdzie dalej - zapowiedziała rzeczniczka.

Wyjaśniła, że KE będzie chciała zobligować kraje UE do wymiany wszystkich informacji o incydentach zagrażających bezpieczeństwu w lotnictwie ze wszystkimi krajami Unii poprzez umieszczanie ich w dostępnej dla innych krajów, wspólnej bazie danych.

Kearns nie chciała wypowiadać się na temat tego, czy Ryanair stosuje unijne standardy bezpieczeństwa w lotnictwie, zauważyła tylko, że wyjaśnią to zapewne dochodzenia hiszpańskich i irlandzkich władz.

W niedzielę samolot linii Ryanair musiał awaryjnie lądować w Madrycie. Maszyna wystartowała z francuskiego lotniska Beauvais pod Paryżem, obsługującego tzw. tanie linie, i leciała na Teneryfę. Podczas lotu pilot poprosił o zgodę na awaryjne lądowanie w Madrycie ze względu na problemy techniczne. Samolot bezpiecznie wylądował na lotnisku Barajas i po trzygodzinnej naprawie odleciał na Wyspy Kanaryjskie.

d7x65v4

Podziel się opinią

Share

d7x65v4

d7x65v4
Więcej tematów