PolskaProblemy Kościoła w Polsce - badanie CBOS

Problemy Kościoła w Polsce - badanie CBOS

Pedofilia księży oraz osób duchownych to największy problem, z którym Kościół w Polsce sobie nie radzi - tak twierdzi 43 proc. badanych przez CBOS. Na drugim miejscu (29 proc.) wymieniono kwestię homoseksualizmu wśród osób duchownych. Z kolei mniej rażącym problemem jest, zdaniem ankietowanych, nieprzestrzeganie przez księży lub osoby duchowne celibatu (18 proc.).

Problemy Kościoła w Polsce - badanie CBOS
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

CBOS zaznacza, że badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed wybuchem afery pedofilskiej związanej z działalnością dwóch polskich duchownych na Dominikanie.

Jakie jeszcze problemy w Kościele zauważają Polacy? Za inne sprawy wymagające naprawy lub rozwiązania uznano nadmierne zaangażowanie w życie polityczne instytucji Kościoła (28 proc.) i jego pasterzy (16 proc.), walkę ze skutkami procesu sekularyzacji i odchodzenia wiernych z Kościoła (26 proc.), nadmierne oczekiwania finansowe proboszczów wobec wiernych, związane z udzielaniem sakramentów (22 proc.), a także zbyt wysoki poziom życia księży w Polsce (23 proc.). Polacy zwracają także uwagę, że istotnym problemem wśród polskich duchownych jest alkoholizm (19 proc.).

Jakie problemy mają polskie parafie?

Polacy zwracają uwagę na kwestie finansowe w parafiach. 18 proc. uważa, że opłaty za udzielanie sakramentów są zbyt wysokie. 10 proc. respondentów zarzuca duchownym zbyt wystawne życie.

Problemem jest także spadek liczby wiernych. Wskazuje na to 10 proc. ankietowanych.

Konflikt ks. Lemańskiego z abp. Hoserem

Sprawa konfliktu między księdzem Wojciechem Lemańskim a jego zwierzchnikiem abp. Henrykiem Hoserem jest Polakom stosunkowo dobrze znana. Słyszało o niej 64 proc. ankietowanych. Większość jest zdania, że księża, z racji specyfiki instytucji, której służą, powinni ograniczać publiczne wyrażanie swoich prywatnych poglądów (57 proc.), a także uważa, iż nie jest właściwe, by księża publicznie krytykowali swoich przełożonych (65 proc.).

Jednak w sporze dotyczącym księdza Lemańskiego, osoby, które słyszały o tej sprawie i mają jakieś zdanie na ten temat, częściej biorą stronę księdza (27 proc.), niż jego przełożonego arcybiskupa (8 proc.).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (279) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–12 sierpnia 2013 roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)