Trwa ładowanie...
d3fl18j

Próba samobójstwa podejrzanego o zbrodnie wojenne

Były jugosłowiański minister spraw wewnętrznych Vlajko Stojiljković, podejrzany o zbrodnie wojenne,
strzelił sobie w czwartek w głowę przed gmachem parlamentu jugosłowiańskiego.

d3fl18j
d3fl18j

Nie wiadomo na razie, czy Stojiljković pozbawił się życia. Przewieziono go do jednego z belgradzkich szpitali.

Stojiljković żył, kiedy przewieziono go do jednego z belgradzkich szpitali. Lekarze walczą o jego życie.

Kilka godzin wcześniej izba niższa jugosłowiańskiego parlamentu - Rada Obywatelska - przyjęła ustawę o współpracy z ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych na terenie byłej Jugosławii.

65-letni Stojiljković, poseł do jugosłowiańskiego parlamentu, był uważany za jednego z głównych kandydatów do ekstradycji, obok dwóch innych współpracowników Slobodana Miloszevicia, objętych tym samym aktem oskarżenia w sprawie Kosowa: byłego wicepremiera Nikoli Szainovicia i byłego szefa sztabu armii jugosłowiańskiej Dragoljuba Ojdanicia.

d3fl18j

Stojiljković był ministrem spraw wewnętrznych Serbii w latach 1997-2000. Jest oskarżony o współudział w wypędzeniu kilkuset tysięcy mieszkańców Kosowa. Miał opinię jednego z najbardziej oddanych i najenergiczniejszych współpracowników Miloszevicia.

Stojiljković wielokrotnie zapowiadał, że nie da się wywieźć do Hagi.

Ustawa ta, którą w środę przyjęła izba wyższa, umożliwia przekazywanie pod ONZ-owską jurysdykcję oskarżonych o zbrodnie wojenne.

Ustawa jest wynikiem kompromisu: pod naciskiem czarnogórskich postkomunistów zezwala na ekstradycję tylko tych, którzy już zostali oskarżeni przez międzynarodowy trybunał. Oskarżeni w przyszłości mają podlegać jurysdykcji sądów krajowych. (mag)

d3fl18j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fl18j
Więcej tematów