Priorytet: pokój i bezpieczeństwo. 29 lat niepodległości Kazachstanu
Dobre relacje ze wszystkimi krajami, aktywne wspieranie inicjatyw na rzecz międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a także dalsze reformy polityczne, społeczne i gospodarcze w kraju – to główne cele władz Kazachstanu. Kraj świętuje 29. rocznicę odzyskania niepodległości.
17.12.2020 15:50
16 grudnia przypada Dzień Niepodległości w Kazachstanie. 29 lat temu, w 1991 roku, władze kraju uchwaliły konstytucję, która była początkiem nowej, suwerennej państwowości. Od tego czasu kraj przeszedł głębokie przemiany gospodarcze. W globalnym rankingu The Doing Business (wskaźnik łatwości prowadzenia działalności gospodarczej opracowany przez Bank Światowy) Kazachstan zajmuje dziś 25. miejsce na 190 krajów. Z kolei w światowym rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów miejsce 55. na 140 państw.
Bezpieczeństwo i współpraca
Kazachstan od lat promuje inicjatywy na rzecz umacniania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Kraj jest liderem w dziedzinie rozbrojenia nuklearnego. Tuż po odzyskaniu niepodległości pierwszy prezydent Nursułtan Nazarbajew zdecydował o zamknięciu poligonu jądrowego w Semipałatyńsku i likwidacji 4. największego arsenału nuklearnego na świecie. To z inicjatywy Kazachstanu ONZ ogłosiła 29 sierpnia Międzynarodowym Dniem Działań Przeciwko Próbom Jądrowym.
Kazachstan aktywnie uczestniczy w działaniach organizacji międzynarodowych. W ostatnich latach kraj przewodniczył Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Organizacji Współpracy Islamskiej, pełnił także funkcję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Od września 2020 Kazachstan przewodniczy też Konferencji na temat współdziałania i budowy środków zaufania w Azji (CICA).
Kazachstan prowadzi wielowektorową, pragmatyczną i proaktywną politykę zagraniczną, kładąc szczególny nacisk na wszechstronną obronę interesów narodowych. Kraj utrzymuje dobre stosunki ze wszystkimi państwami, członkami społeczności międzynarodowej.
Relacje na linii Polska-Kazachstan
Ważnym i perspektywicznym partnerem Kazachstanu jest również Polska. Współpraca obu państw rozwija się dynamicznie. Wizyta prezydenta Kazachstanu Elbasy Nursułtana Nazarbajewa w Warszawie w 2016 roku oraz prezydenta Andrzeja Dudy w stolicy Kazachstanu w 2017 roku dały silny impuls do rozwoju wzajemnych stosunków.
Obecnie w Kazachstanie żyje 32 tys. Polaków. Co więcej, kwestia stosunków międzyetnicznych jest szczególnie ważna w polityce wewnętrznej kraju. Dzisiejszy Kazachstan to państwo wielonarodowe, w którym żyją przedstawiciele 130 grup etnicznych.
Polska i Kazachstan wspierają się także w trudnych czasach pandemii koronawirusa. Efektywna współpraca rządów pozwoliła zorganizować ewakuację obywateli obu krajów do ich ojczyzn. Od marca do czerwca trwały loty czarterowe obsługiwane przez kazachskich i polskich przewoźników.
W listopadzie 2020 roku rząd RP wysłał pomoc humanitarną do Kazachstanu i Uzbekistanu, co jest postrzegane jako gest dobrej woli i odpowiedzialnej polityki wobec partnerów międzynarodowych z regionu Azji Centralnej.
Obywatel Kazach
W Kazachstanie trwają również reformy polityczne. Kolejny ich etap zapoczątkował prezydent Kassym-Żomart Tokajew w 2019 roku. Obywatele uzyskali prawo organizacji pokojowych zgromadzeń i wieców. Łatwiej jest też zarejestrować partię polityczną, wystarczy zebrać 20 tys. podpisów, o połowę mniej niż przed reformą. Rząd przyjął też poprawki do Kodeksu karnego dotyczące dekryminalizacji art. 130 (zniesławienie) i humanizacji kar z art. 174 (podżeganie do nienawiści społecznej, narodowej, plemiennej, rasowej, klasowej lub religijnej).
Wspiera także rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Najbliższe wybory posłów do Mazhilisu – parlamentu Kazachstanu odbędą się 10 stycznia 2021 roku. Co najmniej 30 proc. miejsc na listach wyborczych zajmują kobiety i osoby młode, poniżej 35. roku życia.
W ostatnim czasie prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew podjął także decyzję o przystąpieniu do Drugiego Protokołu Fakultatywnego Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych w sprawie zniesienia kary śmierci.
Kazachstan zamierza nadal aktywnie uczestniczyć w globalnych procesach decyzyjnych. Najważniejszym celem polityki zagranicznej pozostaje tworzenie takich warunków zewnętrznych, które będą sprzyjały głębokim przemianom politycznym, gospodarczym i społecznym w kraju.