PolskaPrezydent zaprosił szefów klubów na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent zaprosił szefów klubów na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda zaprosił na wtorek szefów klubów parlamentarnych na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Wiadomo już, że pojawi się na nim szef klubu PO Sławomir Neumann. Z zaproszenia skorzystają też Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Prezydent zaprosił szefów klubów na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski

- Prezydent zaprosił do Pałacu szefów klubów parlamentarnych, prezesa Trybunału i jego zastępcę oraz marszałka sejmu po to, żeby w tym gronie porozmawiać o możliwych scenariuszach wyjścia z tej sytuacji, w której znalazł się prezydent, cały system prawny oraz Trybunał - wyjaśniłł w „Faktach po Faktach” w TVN24 Adam Kwiatkowski, szef gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy. - Mam nadzieję, że to będą konstruktywne rozmowy i osiągnie się kompromis - dodał.

Andrzej Duda powiedział IAR, że chciałby usłyszeć zdania klubów, marszałka Sejmu i prezydium Trybunału na temat wyborów członków tego gremium. Dodał, że jest ważne, aby przedyskutować tę sprawę jeszcze w tym tygodniu, zwłaszcza że w czwartek ma się nią zająć sam Trybunał.

Wcześniej prezydencki minister Andrzej Dera zapewnił, że prezydent Duda "w bardzo krótkim czasie" odniesie się do problemów powstałych w związku z kwestią nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann liczy, że spotkanie będzie owocne i nie będzie tylko "odhaczeniem w kalendarzu". - Wierzę, że jest szansa, że pan prezydent pochyli się nad sprawą poważniej i pewna refleksja go najdzie: że nie można dewastować Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Neumann.

U prezydenta będzie też przedstawiciel Nowoczesnej. - Przyjmę zaproszenie od prezydenta Dudy na jutrzejsze konsultacje w sprawie TK - poinformował na Twitterze Ryszard Petru. Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz pochwaliła inicjatywę Andrzeja Dudy. -Dobrze, że jest możliwość rozmowy i że będziemy mogli ten temat rozważyć w obecności prezydenta - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że "Ryszard Petru wzywał dziś Andrzeja Dudę do tego, żeby podjął słuszne działania, a mianowicie, żeby zaprzysiągł trzech sędziów, co do wyboru których nie ma żadnych wątpliwości prawnych". - A w odniesieniu do 2 pozostałych poczekał na wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z zaproszenia cieszy się też PSL. - Cieszę się, że pan prezydent Andrzej Duda pozytywnie odpowiedział na apel PSL i jednak zorganizuje konsultacje ws. galimatiasu wokół TK - napisał na Twitterze lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że zaproszenie szefów klubów na spotkanie odbiera jako wyraz troski prezydenta o "ład prawny i informacyjny". Potwierdził, że będzie obecny na spotkaniu.

Niewykluczone, że klub Kukiz'15reprezentować będzie wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, gdyż Pawła Kukiza może nie być w tym czasie w Warszawie - powiedział rzecznik klubu Ruch Kukiz'15 Jakub Kulesza. - Jesteśmy zadowoleni. Z uwagi na wizytę w Chinach zdecydowanie brakowało głosu prezydenta i jego inicjatywy, by rozwiązać ten spór - dodał Kulesza.

W środę, 2 grudnia, rozpocząć ma się posiedzenie, na którym Sejm ma ponownie zająć się wyborem pięciu nowych sędziów TK. W ubiegłym tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji, nie miał mocy prawnej.

Trzej sędziowie zostali wybrani w październiku w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu.

Prezydent dotąd nie odebrał przysięgi od pięciu wybranych w październiki sędziów, co jest konieczne, by mogli orzekać.

W czwartek 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (250)