Prezydent zaprosił szefów klubów na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent Andrzej Duda zaprosił na wtorek szefów klubów parlamentarnych na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Wiadomo już, że pojawi się na nim szef klubu PO Sławomir Neumann. Z zaproszenia skorzystają też Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe.
- Prezydent zaprosił do Pałacu szefów klubów parlamentarnych, prezesa Trybunału i jego zastępcę oraz marszałka sejmu po to, żeby w tym gronie porozmawiać o możliwych scenariuszach wyjścia z tej sytuacji, w której znalazł się prezydent, cały system prawny oraz Trybunał - wyjaśniłł w „Faktach po Faktach” w TVN24 Adam Kwiatkowski, szef gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy. - Mam nadzieję, że to będą konstruktywne rozmowy i osiągnie się kompromis - dodał.
Andrzej Duda powiedział IAR, że chciałby usłyszeć zdania klubów, marszałka Sejmu i prezydium Trybunału na temat wyborów członków tego gremium. Dodał, że jest ważne, aby przedyskutować tę sprawę jeszcze w tym tygodniu, zwłaszcza że w czwartek ma się nią zająć sam Trybunał.
Wcześniej prezydencki minister Andrzej Dera zapewnił, że prezydent Duda "w bardzo krótkim czasie" odniesie się do problemów powstałych w związku z kwestią nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann liczy, że spotkanie będzie owocne i nie będzie tylko "odhaczeniem w kalendarzu". - Wierzę, że jest szansa, że pan prezydent pochyli się nad sprawą poważniej i pewna refleksja go najdzie: że nie można dewastować Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Neumann.
U prezydenta będzie też przedstawiciel Nowoczesnej. - Przyjmę zaproszenie od prezydenta Dudy na jutrzejsze konsultacje w sprawie TK - poinformował na Twitterze Ryszard Petru. Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz pochwaliła inicjatywę Andrzeja Dudy. -Dobrze, że jest możliwość rozmowy i że będziemy mogli ten temat rozważyć w obecności prezydenta - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że "Ryszard Petru wzywał dziś Andrzeja Dudę do tego, żeby podjął słuszne działania, a mianowicie, żeby zaprzysiągł trzech sędziów, co do wyboru których nie ma żadnych wątpliwości prawnych". - A w odniesieniu do 2 pozostałych poczekał na wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Z zaproszenia cieszy się też PSL. - Cieszę się, że pan prezydent Andrzej Duda pozytywnie odpowiedział na apel PSL i jednak zorganizuje konsultacje ws. galimatiasu wokół TK - napisał na Twitterze lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że zaproszenie szefów klubów na spotkanie odbiera jako wyraz troski prezydenta o "ład prawny i informacyjny". Potwierdził, że będzie obecny na spotkaniu.
Niewykluczone, że klub Kukiz'15reprezentować będzie wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, gdyż Pawła Kukiza może nie być w tym czasie w Warszawie - powiedział rzecznik klubu Ruch Kukiz'15 Jakub Kulesza. - Jesteśmy zadowoleni. Z uwagi na wizytę w Chinach zdecydowanie brakowało głosu prezydenta i jego inicjatywy, by rozwiązać ten spór - dodał Kulesza.
W środę, 2 grudnia, rozpocząć ma się posiedzenie, na którym Sejm ma ponownie zająć się wyborem pięciu nowych sędziów TK. W ubiegłym tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji, nie miał mocy prawnej.
Trzej sędziowie zostali wybrani w październiku w miejsce tych, których kadencja wygasała 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu; dwaj pozostali - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia, czyli w trakcie kadencji obecnego Sejmu.
Prezydent dotąd nie odebrał przysięgi od pięciu wybranych w październiki sędziów, co jest konieczne, by mogli orzekać.
W czwartek 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny ma zbadać przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru pięciu sędziów z 8 października.