Trwa ładowanie...

Prezydent zapowiada zmiany w prawie o zgromadzeniach

Prezydent Bronisław Komorowski zlecił prawnikom prace nad znalezieniem rozwiązań, które - bez zmiany konstytucji - nowelizowałyby Prawo o zgromadzeniach. Wyraził też żal i ból z powodu "hańbiących zachowań" podczas obchodów Święta Niepodległości. Stołeczny ratusz opracował propozycje zmian w przepisach o zgromadzeniach; wieczorem rozwiązania te przekazano prezydentowi - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Share
Prezydent zapowiada zmiany w prawie o zgromadzeniachŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1w3ygi

Wieczorem na konferencji prasowej na dziedzińcu Belwederu, prezydent powiedział, że po analizie systemu prawnego dotyczącego organizowania i przeprowadzania demonstracji, doszedł do wniosku, że jest on dobry, "aczkolwiek trudny do egzekwowania". Zdaniem Komorowskiego w tym zakresie muszą być podejmowane "dosyć zdecydowane i surowe decyzje".

Prezydent powiedział, że dostrzega dwa obszary, w których można szukać rozwiązań z jednej strony ułatwiających skuteczne działania policji, a z drugiej - przenoszących w dużej mierze odpowiedzialność na organizatorów wydarzeń.

- Zleciłem odpowiednie prace prawnikom i sądzę, że jest możliwe znalezienie zapisów, które by nowelizowały dotychczasową ustawę bez konieczności zmiany konstytucji, co jest w tym wypadku istotne, w taki sposób, aby w większym stopniu odpowiedzialność za szkody i zniszczenia w miejscach i czasie objętych zgodą na przeprowadzenie demonstracji jednak obciążała organizatorów - tłumaczył Komorowski. Zgodnie z art. 57 konstytucji każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich; ograniczenie tej wolności może określać ustawa.

d1w3ygi

Prezydent powiedział też, że chciałby, aby pojawił się zapis, który ułatwi policji rozpoznanie osób zakrywających twarze - jak mówił - "dzisiaj często występujących w maskach albo z jakimś kamuflażem na twarzy uniemożliwiającym albo utrudniającym identyfikację". - W moim przekonaniu to leży w interesie także organizatorów manifestacji, aby było jasne, kto jest sprawcą naruszeń prawa i stwarza zagrożenie dla mieszkańców (...), stwarza także źródło wstydu dla nas wszystkich z tytułu tak hańbiących zachowań w dniu Święta Niepodległości - podkreślił Komorowski.

Wyraził też "ogromny niepokój", że "ktoś mógł wpaść na pomysł, aby do Polski zapraszać spoza granic naszego kraju ludzi, którzy wyraźnie nie są zainteresowani świętowaniem polskiej niepodległości, a urządzaniem na polskich ulicach burd i awantur". - To po prostu jest narodowy polski wstyd - zaznaczył prezydent.

Jak podała policja, wśród około 200 zatrzymanych w związku z piątkowym demonstracjami na ulicach Warszawy są osoby, które przyjechały z Niemiec. Kilka dni przed demonstracjami media podawały, że do stolicy przyjadą przedstawiciele niemieckich organizacji antyfaszystowskich. Natomiast wśród uczestników "Marszu Niepodległości" były też osoby z flagami Rosji, Słowacji, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry.

Prezydent podziękował rodakom, którzy chcieli obchodzić dzień polskiej niepodległości w sposób radosny i godny. Jednocześnie - nawiązując do wydarzeń podczas "Marszu Niepodległości" - Komorowski wyraził "ogromny żal i ból", że doszło do "zjawisk, które stoją w jaskrawej sprzeczności ze świętowaniem".

d1w3ygi

Podziękował również służbom porządkowym. Powiedział też, że rozmawiał z komendantem stołecznym policji nadinspektorem Adamem Mularzem.- Wiem, że obrażenia policjantów nie są groźne, ale są faktem niesłychanie bolesnym - podkreślił Komorowski.

Prócz starć narodowców uczestniczących w "Marszu Niepodległości" z policją na pl. Konstytucji i pl. Na Rozdrożu, w stolicy doszło też do bójki przedstawicieli organizacji lewicowych z grupą narodowców na Nowym Świecie. Policja zaczęła rozdzielać obie strony; doszło wtedy do ataku na funkcjonariuszy. Przedstawiciele organizacji lewicowych, niektórzy w kapturach, zabarykadowali się w kawiarni. Po kilku godzinach zostali wyprowadzeni przez policjantów do furgonetek.

Stołeczny ratusz opracował propozycje zmian

- Służby postępowały zgodnie z prawem, które w moim odczuciu jest zbyt liberalne. 22 lata temu została uchwalona taka ustawa, po reakcji na system komunistyczny, kiedy manifestacje były zakazane i nielegalne. Jest to chyba najbardziej liberalna ustawa w Europie - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent stolicy poinformowała, że w ratuszu od "wielu miesięcy" gotowy jest projekt zmieniający przepisy o zgromadzeniach. Według nowych propozycji, w tym samym miejscu i czasie nie mogłoby się odbywać więcej niż jedno zgromadzenie publiczne. - Chodzi o to, żeby manifestacja i kontrmanifestacja nie mogła być w tym samym miejscu - powiedziała prezydent Warszawy.

d1w3ygi

Jak poinformowała, w projekcie jest zapis zakazujący używania podczas demonstracji "urządzeń pirotechnicznych" oraz zakaz zakrywania twarzy w sposób uniemożliwiający identyfikację. - Takie rozwiązanie jest w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, a nie ma go w przepisach o zgromadzeniach publicznych - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

- Przejrzeliśmy jak wygląda ustawodawstwo innych państw. Cały taki materiał prezydentowi dzisiaj wieczorem został przesłany - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

W myśli podpisanej 22 września przez prezydenta noweli ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, za zasłanianie twarzy podczas imprezy masowej grozi areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nie mniejsza niż 2 tys. zł.

d1w3ygi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w3ygi
d1w3ygi
Więcej tematów