Trwa ładowanie...
d4h54f9

Prezydent zakończył wizytę w Niemczech

Gerhard Schroeder i Aleksander Kwaśniewski (AFP)
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zakończył w piątek trzydniową oficjalną wizytę w Niemczech. Politycy z tego kraju zapewniali polskiego prezydenta, że kampania wyborcza do Bundestagu nie wpłynie na negocjacje z kandydatami do Unii Europejskiej.

Share
d4h54f9

Podczas wizyty, polski prezydent spotkał się z prezydentem Niemiec Johanesem Rauem, kanclerzem Gerhardem Schroederem i przedstawicielami niemieckich ugrupowań parlamentarnych. Wszyscy zapewniali, że jesienne wybory do niemieckiego parlamentu i kampania wyborcza nie utrudnią negocjacji z krajami kandydackimi. Wyrazili przekonanie, że Polska powinna znaleźć się w pierwszej grupie, krajów przyjętych do Unii.

W trakcie spotkania z niemieckimi parlamentarzystami poruszono również temat Niemców wypędzonych po wojnie z ziem odzyskanych. Prezydent Kwaśniewski podkreślił, że obie strony powinny mówić o tym wydarzeniu prawdę, ale nie powinno to być używane dla jakichkolwiek gier politycznych.

Wizyta prezydenta miała także akcenty gospodarcze. Podczas Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego w Hanowerze prezydent Kwaśniewski zapewnił, że Polska zlikwiduje bariery biurokratyczne, utrudniające działalność niemieckich firm w naszym kraju. Apelował również o większą otwartość niemieckiego rynku dla polskich firm, zwłaszcza budowlanych.

Prezydent zachęcał niemieckich inwestorów do zwiększenia inwestycji w naszym kraju. Niemcy wyrazili zainteresowanie inwestowaniem w polską energetykę, hutnictwo, bankowość oraz budowę autostrad i infrastruktury gazowej.

Jednym z efektów wizyty prezydenta Kwaśniewskiego w Niemczech jest zgoda tego kraju na dłuższą niż w przypadku innych krajów ścieżkę dochodzenia przez Polskę do wysokości akcyzy na papierosy, wymaganej przez UE.

Ostatnim punktem wizyty polskiego prezydenta było zwiedzanie zakładów Volkswagen w Wolfsburgu - firmy, która jest największym inwestorem w polskiej branży motoryzacyjnej. (reb)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4h54f9

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h54f9
d4h54f9
Więcej tematów