Prezydent zadecyduje o NFZ
Prezydent Aleksander Kwaśniewski ogłosi swoją decyzję w sprawie ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia po powrocie z międzynarodowej konferencji w Szwajcarii. Prezydent wraca ze Szwajcarii w poniedziałek po południu - podała Kancelaria Prezydenta.
17.02.2003 10:26
Na mocy art. 122 konstytucji prezydent może ustawę podpisać, przesłać do Trybunału Konstytucyjnego albo zawetować. Rząd i większość sejmowa uważają, że prezydent powinien ustawę podpisać, opozycja parlamentarna i znaczna część środowisk lekarskich oraz samorządowców opowiada się za wetem, zarzucając projektowi dążenie do centralizacji finansowania służby zdrowia.
Uchwalona 23 stycznia ustawa przewiduje, że kasy chorych zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce powołany zostanie Fundusz z 16 oddziałami wojewódzkimi. To oddziały mają zawierać umowy z przychodniami, gabinetami lekarskimi i szpitalami. Fundusz ma zawierać te kontrakty na podstawie planu zabezpieczenia usług medycznych, planu zdrowotnego poszczególnych samorządów i ofert świadczeniodawców, określających liczbę usług, które mogą oni wykonać w standardzie określonym przez Fundusz.
Plan zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla całego kraju będzie zatwierdzać minister zdrowia. Plan finansowy ma zatwierdzać minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów.
Zgodnie z zapisami ustawy, ubezpieczony nadal będzie miał prawo wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitala. Fundusz będzie gospodarował pieniędzmi, które wpływać do niego będą ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość składki ma wynieść od 2007 roku 9 proc. przychodu ubezpieczonego; do tego czasu ma stopniowo wzrastać co rok o 0,25 punktu proc. - od poziomu 8% w tym roku. Składki będą zbierały nadal ZUS i KRUS i przekazywały je Funduszowi. Uprawnienia nadzorcze wobec NFZ ma mieć minister zdrowia. (iza)