Trwa ładowanie...
d14f214

Prezydent: za wcześnie, by mówić o starcie w wyborach

Prezydent nie zgadza się z opiniami, że Polska traci niezależność w Unii Europejskiej. Lech Kaczyński, który gościł w "Salonie Politycznym Trójki", poinformował także, że jeszcze za wcześnie, by mówić, czy zdecyduje się on wystartować w wyborach prezydenckich w 2010 r.

d14f214
d14f214

Prezydent powiedział również, że prawo europejskie obowiązuje z woli polskich rządów, wybranych demokratycznie i posiadających społeczny mandat.

Kaczyński przyznał, że przy pewnej interpretacji Traktatu Lizbońskiego unia może stać się "molochem", ale obecnie widać inną tendencję w kształtowaniu Wspólnoty. Prezydent dodał, że Unia jest "fantastycznym pomysłem" jeśli nie przekroczy pewnych granic. Lech Kaczyński popiera pomysł wzmocnienia pozycji Trybunału Konstytucyjnego i przyznanie mu prawa do badania zgodności unijnych dyrektyw i rozporządzeń z polską ustawą zasadniczą.

Prezydent odniósł się także do polsko-rosyjskiego kontraktu gazowego. Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, umowa może zniweczyć plany dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Prezydent zapowiedział, że zwróci się do rządu o wyjaśnienia w tej sprawie. Dodał, że w tej sprawie naradzał się z ekspertami od energetyki, a sprawę określił jako "wymagającą działań i skomplikowaną".

Prezydent powiedział, że niezależnie od umowy z Rosją Polska powinna mieć swój gazoport, ale jego budowa stanie teraz pod znakiem zapytania. Przyznał, że po porozumieniu z Moskwą pojawi się nacisk na rezygnację z tej inwestycji.

d14f214

Lech Kaczyński uważa, że Polska powinna konsekwentnie sprzeciwiać się budowie Gazociągu Północnego. Prezydent podkreślił, że z punktu widzenia Polski jest to szkodliwe przedsięwzięcie, które ma charakter polityczny i nie wynika z rachunku ekonomicznego. Zdaniem prezydenta realizacja tej inwestycji jest umocnieniem strategicznego sojuszu między Rosją a Niemcami.

Gazociąg Północny ma przebiegać po dnie Morza Bałtyckiego i dostarczać gaz z Rosji do Niemiec.

Lech Kaczyński podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie by mówić, czy wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

d14f214
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14f214
Więcej tematów