Trwa ładowanie...
ded2ilo
05-06-2008 12:40

Prezydent: z przemocą w szkole należy walczyć z całą surowością

Prezydent Lech Kaczyński uważa, że z przemocą w szkole należy walczyć z całą surowością. Prezydent objął honorowym patronatem "Dzień Szkoły bez Przemocy" i wziął udział w festynie zorganizowanym z tej okazji na warszawskim podzamczu.

ded2ilo
ded2ilo

Lech Kaczyński przypomniał, że jako prezydent Warszawy próbował doprowadzić do odseparowania uczniów nadmiernie agresywnych od innych. Okazało się to jednak prawnie niemożliwe. Prezydent zapowiedział, że wróci do tego pomysłu.

Prezydent przypomniał też, że zajmował się zwalczaniem przestępczości kiedy był generalnym prokuratorem w Polsce. Uchodziłem za człowieka surowego, bo wobec przemocy jestem surowy. Z przemocą trzeba walczyć różnymi metodami, ale też surowością. Ktoś kto lubi znęcać się nad innymi (...) nie zasługuje na to, by go łagodnie traktować - podkreślił Kaczyński.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, racja ofiary musi być zawsze na pierwszym miejscu, niezależnie od okoliczności. Dopiero gdy państwo zajmie się zapewnieniem interesów ofiary, powinno zająć się sprawcą.

Uczniowie i nauczyciele warszawskich szkół razem z prezydentem wypuścili o godz. 12 w niebo setki czerwonych balonów - miało to symbolizować protest przeciwko szkolnej agresji. W południe balony wypuszczano także w całej Polsce w 1300 szkołach, które uczestniczyły w akcji.

ded2ilo

Prezydent Lech Kaczyński otrzymał od organizatorów akcji księgę "Razem przeciw przemocy" zawierającą 200 tys. podpisów złożonych pod listem otwartym do władz RP. Uczniowie, nauczyciele i rodzice apelują w liście do władz Polski o pomoc i współpracę w działaniach zmniejszających poziom przemocy i poprawiających sytuacje w polskich szkołach.

Księga ta została również przesłana marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu i marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi oraz premierowi Donaldowi Tuskowi.

Dyrektor Departamentu Wyrównywania Szans Edukacyjnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej Elżbieta Nerwińska oceniła, że kampania "Szkoła bez przemocy" bardzo dobrze wpisuje się działania podejmowane przez rząd i MEN.

To dobra odpowiedź na problemy z jakimi boryka się szkoła - oceniła Nerwińska. W jej opinii - w szkole chodzi o to, by zbudować warunki i atmosferę sprzyjające rozwojowi uczniów, poczuciu ich bezpieczeństwa.

ded2ilo

Podczas "Dnia bez przemocy" na podzamczu odbyły się także pokaz tańca mistrzowskiej pary niepełnosprawnych tańczących na wózku inwalidzkim Martyny Wiśniewskiej i Emila Malanowskiego, pokazy żonglowania, zabawy cyrkowe, koncert hip-hopowego zespołu Full Power Spirit.

Dzień szkoły bez przemocy zorganizowały Polskapresse, Media Regionalne i Fundacja Grupy TP. Akcja została objęta honorowym patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Najwięcej szkół uczestniczących w akcji odnotowano w województwie śląskim - 168. 131 szkół zaangażowało się w projekt w woj. dolnośląskim, a 124 szkoły wzięły udział w "Dniu szkoły bez przemocy" w woj. łódzkim. W woj. mazowieckim przeciwko agresji w szkole protestowało 56 szkół.

Szkoły organizowały m.in. koncerty, konkursy recytatorskie i plastyczne na najlepsze przedstawienie idei "Szkoły bez przemocy".

ded2ilo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ded2ilo
Więcej tematów