Prezydent z "ograniczonym entuzjazmem" o 20 mln dol. dla Afganistanu

Jesteśmy otwarci na argumenty, ale mamy ograniczony entuzjazm dla tak sformułowanej propozycji - w ten sposób Bronisław Komorowski odniósł się do propozycji USA dotyczacej współfinansowania przez Polskę - na poziomie 20 mln dol. rocznie - wojsk afgańskich po 2014 r.

Prezydent z "ograniczonym entuzjazmem" o 20 mln dol. dla Afganistanu
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

18.05.2012 | aktual.: 18.05.2012 15:28

Prezydent był pytany, czy Polska jest skłonna współuczestniczyć w finansowaniu afgańskich narodowych sił bezpieczeństwa po zakończeniu misji wojskowej w Afganistanie oraz o to, czy kwota polskiego wkładu oszacowana przez Amerykanów na 20 mln dolarów rocznie - jest do zaakceptowania.

- Polska jest skłonna rozmawiać o tym, jak można najlepiej wykorzystać środki finansowe, które Polska dzisiaj przeznacza na pomoc rozwojową dla Afganistanu po roku 2014, w którym, zakładamy, nastąpi zakończenie misji bojowej Sojuszu z udziałem Polski - powiedział prezydent.

- Warto o tym rozmawiać, jesteśmy otwarci na argumenty, ale mamy tutaj ograniczony entuzjazm dla tak sformułowanej propozycji - zastrzegł Komorowski. Prezydent będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczyt NATO, który w dniach 20-21 maja odbędzie się w Chicago. Głównym tematem szczytu będzie kwestia Afganistanu.

Komorowski zaznaczył, że do Chicago udaje się również z zamiarem, by pilnować realizacji ustaleń szczytu NATO w Lizbonie z 2010 r. - dotyczących zakończenia misji wojskowej w Afganistanie do końca 2014 r. - Teraz trzeba tylko pilnować, z takim zamiarem jadę również (do Chicago), aby te decyzje były realizowane - powiedział prezydent.

Prezydent spotka się z przywódcami Francji, Niemiec i Ukrainy

W Chicago prezydent Komorowski spotka się tam z prezydentami Francji i Ukrainy - Francois Hollandem i Wiktorem Janukowyczem, a także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Odnosząc się do spotkania z Hollandem, prezydent powiedział, że będzie rozmawiał z nim m.in. o perspektywie wzmocnienia roli Trójkąta Weimarskiego, a więc współpracy francusko-niemiecko-polskiej na różnych poziomach, w tym prezydenckim.

- To także jest okazja do mówienia o tym, co może być przedmiotem wspólnej troski i zainteresowania - mam na myśli (...) perspektywę wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej jako takiej - powiedział prezydent.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)