Prezydent wziął udział w spektaklu "Kolęda-nocka. 30 lat później"
Musical "Kolęda-nocka", zdjęty z afisza po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, zaprezentowano ponownie po 30 latach. Przedstawienie obejrzał w Warszawie m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, Lech Wałęsa i minister Bogdan Zdrojewski.
- Jest bardzo ciekawie, ładnie i bardzo nostalgicznie, właśnie ze względu na te minione 30 lat - powiedział po spektaklu prezydent Komorowski.
Z kolei b. prezydent Lech Wałęsa ocenił, że spektakl jest "bardzo skomplikowany i trudny do zrozumienia". Muzyka i piosenki są - zdaniem b. prezydenta - bardzo przyjemne.
W zaprezentowanym w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego spektaklu w reżyserii Jarosława Minkowicza wystąpili m.in. Krystyna Prońko, Borys Szyc i Henryk Talar. Przedstawienie wyemitowała TVP2.
Sztuka z librettem Ernesta Brylla i muzyką Wojciecha Trzcińskiego powstała po sierpniowych strajkach 1980 r. jako hołd dla ludzi Solidarności. Jej prapremiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 18 grudnia 1980 r., a warszawska premiera - w maju następnego roku w Teatrze Wielkim. Spektakl wyreżyserował wówczas Krzysztof Bukowski, a scenografię przygotował malarz Marian Kołodziej. Został zdjęty z afisza wraz z wprowadzeniem stanu wojennego.
- To spotkanie z tym, co było dawniej, ale dzisiaj - powiedział o spektaklu "Kolęda-nocka. 30 lat później" Bryll. Minkowicz wraz z Bryllem i Trzcińskim uwspółcześnili wersję sprzed lat, dostosowali ją do realiów XXI w., nie zmieniając jednak pierwotnego przesłania spektaklu. Libretto przedstawienia uzupełniono o niewykorzystane wcześniej fragmenty i o nową poezję Brylla, dopisano kwestie i wprowadzono nowych bohaterów.
Na scenie warszawskiego Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej ATM Studio, gdzie wystawione we wtorek przedstawienie, wystąpiło prawie 150 osób. Podobnie jak w wersji z lat 80., w jednej z głównych ról publiczność zobaczyła Krystynę Prońko. W spektaklu wzięli też udział m.in.: Borys Szyc, Henryk Talar, Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki, Wojciech Dmochowski, Katarzyna Wilk, Ewelina Flinta, Monika Dryl, Łukasz L.U.C. Rostkowski, Jerzy Łapiński i Adam Krylik. Na scenie pojawił się autor libretta Ernest Bryll. O oprawę muzyczną zadbali m.in.: Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Adama Sztaby, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej.
"Kolęda-Nocka. 30 lat później" wyprodukowana została przez agencję STX JAMBOREE na zlecenie Narodowego Centrum Kultury - organizatora obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Spektakl objęli honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Realizatorzy przedstawienia planują wydanie w przyszłym roku DVD ze spektaklem.