PolskaPrezydent wysłał wniosek ws. referendum do Senatu

Prezydent wysłał wniosek ws. referendum do Senatu

Prezydent Lech Kaczyński chce, by Polacy
odpowiedzieli, czy wyrażają zgodę "na komercjalizację placówek
służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali". Według
Lecha Kaczyńskiego referendum dotyczące kierunku reformy ochrony
zdrowia powinno odbyć się w dniach 10-11 stycznia 2009 roku.
Referendum nie jest potrzebne - podkreśla premier Donald Tusk.

17.10.2008 | aktual.: 17.10.2008 13:59

Senat zajmie się wnioskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie zarządzenia ogólnokrajowego referendum dotyczącego służby zdrowia na najbliższym posiedzeniu - poinformował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Według ustawy o referendum ogólnokrajowym prezydent przekazuje senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum. Projekt zawiera "treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia". Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia prezydenta podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że pytanie proponowane przez Lecha Kaczyńskiego brzmi: "czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?". Prezydent chce, aby referendum odbyło się w dniach 10-11 stycznia 2009 r.

"Kierując się dobrem ogółu, jakim jest zagwarantowanie równego dla wszystkich obywateli prawa do ochrony zdrowia stanowiącego zarazem sprawę o szczególnym znaczeniu dla Państwa jako jednej z najważniejszych dziedzin życia społecznego, uważam za niezbędne zarządzenie referendum w sprawie przyszłości polskiej służby zdrowia" - napisał prezydent w uzasadnieniu do swojego wniosku.

"Każdy obywatel Rzeczypospolitej będzie mógł, dzięki merytorycznej debacie, jaka poprzedzi referendum, wyrobić sobie zdanie i świadomie podjąć decyzję w tej jakże istotnej sprawie" - podkreślił Lech Kaczyński.

Konstytucja zakłada, że senat wyraża zgodę na referendum zainicjowane przez prezydenta bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. W senacie przewagę ma PO, która sprzeciwia się referendum, dlatego wydaje się nieprawdopodobne, by wniosek prezydenta zyskał wystarczające poparcie.

Klub senatorów PO liczy 59 osób; może go też wesprzeć także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który formalnie nie należy do klubu, ale mandat zdobył z listy PO. Klub PiS liczy 38 osób. Przy stuprocentowej frekwencji w trakcie głosowania nad wnioskiem prezydenta musiałoby go poprzeć co najmniej 51 senatorów.

Lech Kaczyński zapowiedział inicjatywę dotyczącą referendum 7 października w wystąpieniu telewizyjnym. Argumentował wówczas, że ochrona zdrowia "jest ostatnią dziedziną życia społecznego, w której miałyby obowiązywać zasady wolnego rynku".

Pacjent nie może być traktowany jako źródło zysku, a szpital czy ośrodek zdrowia nie może być maszyną do robienia pieniędzy- mówił prezydent. Stanie się tak - w ocenie Lecha Kaczyńskiego - jeżeli "dopuścimy w Polsce do prywatyzacji służby zdrowia". Szanuję zdanie rządzących Polską liberałów, ale się z nim fundamentalnie nie zgadzam - podkreślił w wystąpieniu prezydent. W takiej sytuacji - mówił - "rozsądnym rozwiązaniem dotyczącym przyszłości polskiej służby zdrowia będzie zapytanie obywateli, czy chcą jej prywatyzacji".

Premier Donald Tusk przekonywał wówczas, że jego rząd nie chce prywatyzować szpitali, lecz komercjalizować je, czyli przekształcić w spółki prawa handlowego i nadać szpitalom "realnego właściciela", jakim będą samorządy.

Nie sądzę, żeby co do tego było potrzebne referendum. Mogę wszystkich państwa uspokoić: sprawy typu przekształcenia w systemie ochrony zdrowia nie wymagają decyzji referendalnych. To jest klasyczna odpowiedzialność posłów i senatorów. Nie sądzę, aby w parlamencie pomysł ogłaszania referendum w tej kwestii zyskał akceptację - mówił wówczas premier.

W telewizyjnym wystąpieniu prezydent zwrócił się też do koalicji rządzącej o wstrzymanie prac w Sejmie nad pakietem projektów ustaw zdrowotnych. W skład tego pakietu wchodzi m.in. projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, który zakłada obligatoryjne przekształcenie zoz-ów w spółki prawa handlowego. Zgodnie z nim samorządy otrzymają 100% kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować.

Sejm kontynuuje jednak prace na pakietem zdrowotnym. W tym tygodniu we wtorek posłowie przeprowadzili tzw. drugie czytanie, po którym - z powodu zgłoszonych poprawek - projekty ponownie trafiły do sejmowej komisji zdrowia. Komisja ocenia teraz te poprawki.

W swoim telewizyjnym wystąpieniu Lech Kaczyński przypomniał, że w czasie debat poprzedzających wybory prezydenckie zapowiadał weto do ustaw prywatyzujących szpitale. Zapewnił jednocześnie, że uszanuje każdą decyzję obywateli podjętą w referendum.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)