Prezydent ws. seksafery stanie przed sądem
Sąd Rejonowy w Olsztynie będzie rozpoznawał sprawę byłego prezydenta miasta Czesława Małkowskiego, oskarżonego m.in, o gwałt i usiłowanie gwałtu - postanowił Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
11.03.2011 | aktual.: 11.03.2011 15:55
Akt oskarżenia przeciwko Czesławowi Małkowskiemu został przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku skierowany do olsztyńskiego sądu rejonowego. Ten jednak, po kilku tygodniach zapoznawania się z aktami sprawy, wystąpił z wnioskiem do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku o przekazanie jej sądowi wyższej instancji, czyli okręgowemu w Olsztynie.
Swój wniosek argumentował "szczególną wagą i zawiłością sprawy". Sąd apelacyjny ocenił jednak, że nie ma prawnych przesłanek do uznania, że sprawa jest szczególnie zawiła i wymaga przekazania sądowi okręgowemu.
Rzecznik Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, sędzia Magdalena Pankowiec powiedziała, że w uzasadnieniu sąd wskazał, co w orzecznictwie oznacza pojęcie "szczególnej zawiłości" sprawy; np. sytuację rzadką, wyjątkową i ponadprzeciętną pod względem faktycznym, jak i prawnym.
- Tu sąd wskazał, że są przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, obyczajowości, prawom osób wykonujących pracę zarobkową, ale są to sprawy, które są sprawami typowymi, wskazanymi przez ustawodawcę do rozpoznania przez sądy rejonowe - wyjaśniła sędzia.
Zwróciła też uwagę, że obszerność materiału dowodowego (akta w sprawie Małkowskiego liczą ponad 30 tomów - przyp. red.) nie jest tym, co decyduje o zawiłości sprawy. - Może jedynie stwarzać pewne trudności organizacyjne i zmuszać do zwiększonego wysiłku - dodała sędzia Pankowiec. Postanowienie jest niezaskarżalne.
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku oskarżyła byłego prezydenta Olsztyna m.in. o gwałt oraz usiłowania gwałtu, za co grozi do 12 lat więzienia. W sumie przedstawiono mu cztery zarzuty dotyczące czterech pokrzywdzonych. Wśród nich są zarzuty "doprowadzenia do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej przez nadużycie stosunku zależności" oraz uporczywego naruszania praw pracowniczych. Czesław Małkowski twierdzi, że jest niewinny.
Śledztwo w tej sprawie białostocka prokuratura prowadziła od lutego 2008 roku. Sprawę przejęła od olsztyńskiej prokuratury. W marcu 2008 r. Małkowskiemu postawiono zarzuty i został on aresztowany, wyszedł na wolność pod koniec września tamtego roku.
W listopadzie 2008 r. w wyniku referendum stracił stanowisko prezydenta. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych ubiegał się o powtórny wybór, ale przegrał w drugiej turze. Jest natomiast radnym w olsztyńskiej radzie miejskiej. Zgadza się na podawanie w mediach jego danych osobowych.