PolskaPrezydent wręczył odznaczenia zasłużonym dla Polski

Prezydent wręczył odznaczenia zasłużonym dla Polski

Prezydent Lech Kaczyński wręczył w Święto Niepodległości, około 80 odznaczeń państwowych - w tym Order Orła Białego i krzyże nowo ustanowionego Orderu Krzyża Wojskowego - kombatantom, działaczom niepodległościowym, opozycjonistom i żołnierzom.

Prezydent wręczył odznaczenia zasłużonym dla Polski
Źródło zdjęć: © PAP

11.11.2006 | aktual.: 11.11.2006 17:12

Obraz

Mówiąc o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i restytucji państwa polskiego, prezydent podkreślił, że "państwo to w ciągu niespełna trzech lat prowadziło wojny na granicach i ukształtowało je w sposób korzystny, po niespełna dwóch latach istnienia zdołało odeprzeć bolszewicki najazd".

Dodał, że Polska znajdowała się wtedy w trudnej sytuacji - "dziś żyjemy w innych czasach, naszym granicom nic nie zagraża, bezpośrednio nie zagraża nam wojna".

Ale nasza armia bywa na polach bitew, śmierć pana sierżanta Tomasza Murkowskiego jest tego najlepszym dowodem - powiedział o zabitym w nocy z piątku na sobotę w Iraku żołnierzu. Dodał, że Polska będzie się nadal angażować w takie misje jak w Iraku, Afganistanie, Libanie i Bośni. Nie jesteśmy w tych misjach dla zabawy, nie żeby się ćwiczyć; jesteśmy dlatego, że wymaga tego racja stanu i międzynarodowa solidarność - zaznaczył.

Za propagowanie wartości małżeństwa i rodziny i za "propagowanie polskości na ziemiach odzyskanych i tworzenie podstaw życia religijnego na obszarach, które dziś zajmują jedną trzecią obszaru Rzeczypospolitej" prezydent udekorował abp. Kazimierza Majdańskiego najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.

Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski Lech Kaczyński odznaczył działaczy niepodległościowych ks. Huberta, Benedykta Jana i Andrzeja Czumów oraz Stefana, Arkadiusza, Andrzeja i Sławomira Melaków.

Odznaczeni zostali historycy Tomasz Szarota i - pośmiertnie - Jerzy Łojek, autor książek o AK Cezary Chlebowski, ekonomista Stefan Kurowski, ks. Tadeusz Styczeń z KUL. Krzyż Komandorski OOP otrzymali opozycjoniści lat 70. i 80. - podziemny wydawca Mirosław Chojecki i Czesław Bielecki.

W imieniu odznaczonych weteranów AK i innych ugrupowań, działaczy niepodległościowych i opozycjonistów z "Solidarności" głos zabrał odznaczony Krzyżem Oficerskim OOP Józef Werstler.

Dotrzymał pan słowa, panie prezydencie. Trzeciego maja powiedział pan, że przywróci nam wartość utraconą i dumę narodową, że wyrówna nasze krzywdy za trud i walkę. Nie będziemy już nigdy poniżani i karani - powiedział, dziękując "prezydentowi IV RP".

Po raz pierwszy prezydent wręczył krzyże Orderu Krzyża Wojskowego. Krzyż Komandorski otrzymał dowodzący obecnie wielonarodową dywizją w Iraku gen. dyw. Bronisław Kwiatkowski. Krzyże Kawalerskie - pięciu innych żołnierzy, w tym pośmiertnie sierż. Tomasz Murkowski i ranny w tym samym wybuchu miny ostatniej nocy mł chor. sztabowy Mariusz Korner. Odznaczony został także st. kapral Mariusz Sawicki ranny przed dwoma tygodniami w ostrzale polskiego śmigłowca. Za odwagę w akcjach prezydent wyróżnił sierż. Łukasza Sikorę z 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca i starszego plutonowego Zbigniewa Ulaszewskiego z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, który w styczniu pod Hamzą w Iraku wyniósł rannego kolegę spod ostrzału.

To duża satysfakcja; szkoda, że odznaczonych zostało tylko tylu, inni zostali w cieniu, ale wiadomo, żołnierz nie będzie prosił o odznaczenia - powiedział Ulaszewski. Mówił, że wynosząc kolegę spod kul, nie zrobił "nic szczególnego", a na uznanie zasługuje jego cały pluton i cała kompania. Zbieg okoliczności wyrwał mnie z tego tłumu, tak się stało, że tu jestem - mówił Ulaszewski, który służył w pierwszej i piątej zmianie.

Order Krzyża Wojskowego przyznawany jest za wybitne czyny bojowe, połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą, podczas działań polskiego wojska w misjach poza granicami kraju oraz akcjach przeciwko aktom terroryzmu w kraju. Odznaczenie ma kształt krzyża kawalerskiego, zwieńczonego koroną Chrobrego. Na awersie znajduje się srebrny orzeł państwowy, a na rewersie wizerunek miecza koronacyjnego Piastów - Szczerbca - i łacińska dewiza orderu - "Milito pro Patria" - "Walczę dla Ojczyzny". Order ma trzy klasy: Krzyż Wielki, Komandorski i Kawalerski.

Minister w Kancelarii Premiera Przemysław Gosiewski, podczas patriotycznej uroczystości w Starachowicach (Świętokrzyskie) odznaczył - przyznanym przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - zasłużonego działacza NSZZ "Solidarność" w byłej Fabryce Samochodów Ciężarowych "Star" Edwarda Dudka.

Dudek, z zawodu spawacz, po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. współorganizował działalność konspiracyjną "Solidarności". Był w nią głęboko zaangażowany, mimo że samotnie wychowywał pięcioro dzieci. Za działania opozycyjne był aresztowany i skazany.

Źródło artykułu:PAP
prezydentświętoniepodległość
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)