Trwa ładowanie...
dv8nyi1

Prezydent Ukrainy: ślady tych ataków prowadzą do Rosji

W ostatnim czasie na Ukrainie doszło do około 6,5 tysiąca cyberataków na ministerstwa i inne ważne instytucje państwowe. Ich ślady prowadzą do Rosji - oświadczył ukraiński prezydent Petro Poroszenko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (PAP/EPA, Fot: Mykhaylo Markiv)
dv8nyi1

- Mamy do czynienia z globalnym wyzwaniem w dziedzinie bezpieczeństwa, które Rosja rzuca całej wspólnocie euroatlantyckiej - powiedział w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie.

Według szefa państwa w ciągu ostatnich dwóch miesięcy hakerzy zaatakowali strony internetowe pięciu ministerstw i 31 innych służb. 6 grudnia w wyniku cyberataku przestały działać sieci Państwowej Służby Podatkowej i Ministerstwa Finansów. Doszło do tego "w systemie, w którym dokonuje się blisko 150 tysięcy operacji na dobę" - relacjonują prezydenckie służby prasowe.

Poroszenko przypomniał także o zmasowanych atakach na strony internetowe narodowego przewoźnika kolejowego, Ukrzaliznyci. Alarmował o nich w połowie grudnia jej prezes, polski menedżer Wojciech Balczun.

dv8nyi1

Prezydent podkreślił, że prócz zagrożeń w sferze informatycznej jego państwu nadal grożą akty dywersji w ważnych dla kraju obiektach.

- Ataki terrorystyczne i dywersja na istotnych obiektach infrastruktury wciąż są bardzo prawdopodobne. Dobrze, że mamy profesjonalną Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, która potrafi wyprzedzać te zagrożenia, potrzebujemy jednak koordynacji międzyresortowej - oświadczył Poroszenko.

Kijów skonfliktowany jest z Moskwą od 2014 roku, gdy Rosjanie zaanektowali należący do Ukrainy Krym i zaczęli wspierać prorosyjskich separatystów w Donbasie. W wyniku trwającego w tym w tym regionie konfliktu zginęło ponad 9,7 tys. ludzi. Ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych to cywile.

Z Kijowa Jarosław Junko

dv8nyi1

Podziel się opinią

Share

dv8nyi1

dv8nyi1
Więcej tematów