PolskaPrezydent stracił, Polacy nie wierzą w pakt stabilizacyjny

Prezydent stracił, Polacy nie wierzą w pakt stabilizacyjny

Większość Polaków cieszy się, że Sejm nie
został rozwiązany. Jedna trzecia straciła jednak zaufanie do
prezydenta, który tak zadecydował. Większość z nas nie wierzy też
w pakt stabilizacyjny - wynika z najnowszego sondażu "Gazety
Wyborczej".

15.02.2006 | aktual.: 15.02.2006 07:16

Większość Polaków ucieszyła się, że przyspieszonych wyborów nie będzie. Tylko najmłodsi (18-24 lata) woleliby wybory - czytamy w dzienniku. Jednocześnie prezydent, który zakomunikował w poniedziałkowy wieczór tę dobrą nowinę, raczej na tym wszystkim stracił. Co trzeci badany twierdzi, że jego zaufanie do głowy państwa spadło, a tylko co siódmy mówi, że wzrosło (u reszty - bez zmian).

Nieco mocniej rozczarowali się mężczyźni; łagodniej oceniły Kaczyńskiego kobiety. Także mniej wykształceni i starsi rzadziej deklarują stratę zaufania.

Dziennik zastanawia się, co wpłynęło na spadek popularności prezydenta Kaczyńskiego. Gazeta przypomina poprzednie sondaże z których wynikało, że 40% badanych oczekuje, że będzie on lepszym prezydentem niż jego poprzednik. Kiepsko wypadła jednak wówczas ocena bezstronności Lecha Kaczyńskiego. Większość respondentów - przypomina dziennik - twierdziła, że będzie on bardziej stronniczy niż Kwaśniewski.

Kto wie, czy nie tu właśnie kryje się główny powód utraty zaufania po poniedziałku - zaangażowanie Kaczyńskiego w PiS-owską grę było aż nadto widoczne - czytamy w dzienniku. Ponad połowa badanych nie wierzy też w trwałość paktu stabilizacyjnego, za którym ostatecznie opowiedział się Lech Kaczyński.

O wszystkich tych reakcjach w największym stopniu decydował profil polityczny badanych. Stratę zaufania do Kaczyńskiego odczuło aż 61% zwolenników PO, 45% SLD i tylko 5% PiS.

Zadowolenie z tego, że Sejm przetrwał, jest najmocniejsze wśród zwolenników PiS (74%) i partii satelickich: Samoobrony (58%) i LPR (51%). Za to ludzie Platformy w zdecydowanej większości (67%) woleliby szybsze wybory. W trwałość paktu wierzą głównie zwolennicy partii, które go tworzą: po 70% PiS i LPR, 45% - Samoobrony. I tylko margines zwolenników PO i SLD.

Sondaż "Gazety Wyborczej", zrealizowany przez PBS, przeprowadzono telefoniczne 14 lutego na reprezentatywnej grupie 500 osób. (PAP)

Więcej: rel="nofollow">Gazeta Wyborcza - Sondaż PBS: Polacy za decyzją prezydentaGazeta Wyborcza - Sondaż PBS: Polacy za decyzją prezydenta

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)