PolskaPrezydent spotkał się z Radą Sądowniczą

Prezydent spotkał się z Radą Sądowniczą

Sprawa odmowy przez prezydenta podpisania
nominacji sędziowskich była jednym z tematów pierwszego spotkania
Lecha Kaczyńskiego z Krajową Radą Sądownictwa.

Prezydent spotkał się z Radą Sądowniczą
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

Jak poinformowała po spotkaniu Kancelaria Prezydenta, "tematyka spotkania dotyczyła kwestii wynagrodzeń sędziów, prerogatywy Prezydenta RP w sprawie powoływania sędziów oraz konieczności podjęcia działań prawnych zmierzających do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego uznającego za niezgodne z Konstytucją RP prawo do orzekania przez asesorów".

Kancelaria poinformowała też, że prezydent wyraził wolę kolejnego spotkania z KRS, na którym Rada ma przedstawić projekt ustawy dotyczący rozwiązania problemu orzekania przez asesorów.

Także KRS wydała po spotkaniu komunikat, informując że poruszono w jego trakcie "sprawę przedłużającego się okresu mianowania na stanowiska sędziów kandydatów rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa, a także sytuację związaną z odmową mianowania przez prezydenta RP dziewięciu kandydatów".

Szczegóły spotkania KRS zamierza przedstawić na konferencji prasowej w czwartek.

W sierpniu ubiegłego roku prezydent odmówił powołania dziewięciorga sędziów. Wszyscy, którym prezydent odmówił nominacji, pozytywnie przeszli procedurę nominacji w KRS. Listę niepowołanych sędziów prezydent opublikował w Monitorze Polskim w styczniu br., co stało się podstawą do wnoszenia przez sędziów skargi na bezczynność organu.

O niepowołaniu przez prezydenta sędziów Helsińska Fundacja Praw Człowieka powiadomiła sekretarza generalnego Rady Europy i przewodniczącego Komisji Europejskiej. Według Fundacji, odmowa prezydenta może powodować obawy o niezależność sędziów. O wyjaśnienie sprawy zwracali się do prezydenta Stowarzyszenie Sędziów Orzekających "Iustitia" oraz RPO.

W październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał pełnienie funkcji sędziów przez asesorów za niezgodne z konstytucją. Główne argumenty przemawiające za niekonstytucyjnością orzekania przez asesorów to - według TK - dopuszczalność odwoływania asesorów przez ministra, brak gwarancji ich nieusuwalności i brak ustawowego określenia granic czasowych asesury. Wejście wyroku w życie TK odroczył o półtora roku.

Tematem spotkań sędziowskich stowarzyszeń z kierownictwem Ministerstwa Sprawiedliwości są wynagrodzenia. Minister Zbigniew Ćwiąkalski zapowiedział, że w bieżącym roku sędziowie mogą oczekiwać jedynie niewielkiej podwyżki inflacyjnej i drugiej podwyżki związanej ze zmianą ustroju sądów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)