Prezydent skierował kolejną ustawę do trybunału
Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o obywatelstwie polskim - dowiedział się serwis tvp.info. Ustawa dawała MSWiA możliwość przywracania obywatelstwa tym, którzy się go zrzekli lub utracili. Lech Kaczyński uznał, że ingeruje to w jego konstytucyjne uprawnienia.
29.04.2009 | aktual.: 29.04.2009 20:06
„Konstytucja wprost wskazuje jedną drogę dla obywatelstwa - nadanie obywatelstwa polskiego przez prezydenta RP” - czytamy we wniosku do TK. Według prezydenckich prawników inne sposoby nabycia obywatelstwa powinny być wyjątkami. Ich mnożenie może w konsekwencji doprowadzić prowadzić do „erozji prezydenckiej prerogatywy”.
Ustawa, która powstała w senacie zwiększa uprawnienia wojewody w zakresie uznania cudzoziemca za obywatela polskiego. Do tej pory mógł to zrobić tylko w dwóch przypadkach - gdy bezpaństwowiec mieszkał legalnie na terenie Polski co najmniej pięć lat, lub gdy obcokrajowiec pozostawał w związku małżeńskim z Polakiem przez co najmniej trzy lata.
Zgodnie z założeniami nowej ustawy wniosek do wojewody w tej sprawie mógł złożyć m.in. uchodźca mieszkający legalnie w Polsce od co najmniej dwóch lat, cudzoziemiec, który ma pracę i prawo do lokalu od co najmniej trzech lat i dziecko, którego jedno z rodziców jest Polakiem.
Projekt wprowadza też zupełnie nową kategorię - „przywrócenia obywatelstwa”. Będą mogli się o to starać ci, którzy je utracili bądź się go zrzekli na podstawie ustaw o obywatelstwie z 1920 r., 1951 r. i 1962 r. - Takiego rozwiązania już od dawna domagały się środowiska polonijne - mówi senator PO Andrzej Person, autor ustawy. - Teraz zwracanie im obywatelstwa dalej się wydłuży. Dlatego jestem bardzo rozczarowany. Wielu z nich może już po prostu odzyskania obywatelstwa nie doczekać - mówi Person. Twierdzi on, że ustawa nie uderza w prezydenta. - Nie zabiera mu żadnych uprawnień - tłumaczy.