PolskaPrezydent powołał Borysa Budkę na ministra sprawiedliwości

Prezydent powołał Borysa Budkę na ministra sprawiedliwości

Prezydent Bronisław Komorowski powołał Borysa Budkę na ministra sprawiedliwości. Budka zastąpił na tym stanowisku Cezarego Grabarczyka, który podał się do dymisji w środę.

Prezydent powołał Borysa Budkę na ministra sprawiedliwości
Źródło zdjęć: © Wikipedia/ Adrian Grycuk

- Jestem przekonany, że nowy minister podoła wyzwaniom - powiedział Komorowski. Pogratulował Budce objęcia stanowiska, a premier Ewie Kopacz "szybkości w zakresie uzupełnienia składu Rady Ministrów". - Pan minister będzie miał cały szereg różnych poważnych wyzwań, jestem pewien, że podoła temu - powiedział prezydent podczas uroczystości powołania nowego ministra sprawiedliwości w Pałacu Prezydenckim.

Komorowski podkreślił, że Borys Budka jest prawnikiem i jednocześnie doktorem ekonomii. Życzył nowemu ministrowi m.in. sukcesów w zakresie informatyzacji polskiego sądownictwa.

- Pan minister jest również maratończykiem, długodystansowcem, więc chciałem wyrazić głębokie przekonanie, że teraz jest to bieg na krótki dystans z konieczności wynikającej z kalendarza, ale oby był zapowiedzią właśnie tego długiego dystansu - zaznaczył prezydent.

Budka - dotychczas poseł PO - jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył aplikację radcowską. Od 2011 r. jest doktorem nauk ekonomicznych, jego praca doktorska dotyczyła kwalifikacji pracowniczych w stosunku pracy.

Od 2002 r. przez blisko 9 lat był radnym Rady Miejskiej w Zabrzu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego rady. Biegle mówi po angielsku i po włosku. Posłem został w 2011 r., zdobywając poparcie ponad 10 tys. wyborców.

Wielokrotnie reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym - m.in. ws. przepisów podwyższających wiek emerytalny do 67. roku życia, przepisów tzw. ustawy śmieciowej, zapisów ustawy o ochronie zwierząt dotyczących uboju rytualnego, a także w sprawie kryteriów przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych oraz odpłatności za drugi kierunek studiów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)