Prezydent: Polska solidarna? To da się zrobić
Jestem przekonamy, że program Polski solidarnej jest do zrealizowania i musi zostać zrealizowany - podkreślił prezydent Lech Kaczyński, otwierając w Warszawie międzynarodową konferencję "Solidarność Świata. Globalizacja i solidarność a nauczanie Jana Pawła II". Dodał, że z rozwoju Polski powinni korzystać wszystkich, a dzisiaj tak nie jest.
30.08.2008 | aktual.: 30.08.2008 14:01
Prezydent przypomniał, że ogromny wpływ na powstanie ruchu społecznego, jakim była "Solidarność" miało nauczanie papieża Jana Pawła II i jego pierwsza pielgrzymka do ojczyzny.
"Solidarność" zadała śmiertelny cios komunizmowi i przyczyniła się w sposób zasadniczy do zmiany ustroju w Polsce - mówił prezydent. Idee tego ruchu - zdaniem Lecha Kaczyńskiego - pozostają żywe. Jedna z podstawowych to zapewnienie równowagi interesów różnych grup społecznych. Z tego że Polska się rozwija powinni korzystać wszyscy, a tak nie jest - mówił prezydent.
Borusewicz: papież dawał "Solidarności" nadzieję i siłę
Związek papieża Jana Pawła II i "Solidarności" był związkiem obopólnym. Papież dawał nadzieję i siłę. "Solidarność", unikając przemocy i odrzucając walkę klas, stała się dla papieża narzędziem nowej ewangelizacji - powiedział w swoim wystąpieniu Bogdan Borusewicz.
Marszałek Senatu przypomniał, że w sobotę mija rocznica podpisania porozumień szczecińskich. 28 lat temu jeszcze do końca nie wiedzieliśmy jak się potoczą nasze losy w Gdańsku - powiedział. Dodał, że po podpisaniu porozumień związkowcy odczuwali nie tyle radość, co ulgę. Byliśmy świadomi, że ten czas, który nam został dany nie został nam dany raz na zawsze, że musimy go jak najlepiej wykorzystać - podkreślił.
Podczas konferencji obradującej w Zamku Królewskim w Warszawie przewidziano również wystąpienia metropolity warszawskiego abpa Kazimierza Nycza, abpa Tadeusza Gocłowskiego i przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka. O tym, czy w gospodarce rynkowej jest miejsce na solidarność ma mówić wiceprzewodniczący izby wyższej włoskiego parlamentu prof. Rocco Buttiglione. Odbędzie się też dyskusja panelowa pt. "Solidarność pracowników i biznesu na rzecz wspólnego dobra - utopia czy wizja nowoczesnej gospodarki".