Trwa ładowanie...
d2spptz
30-07-2003 17:50

Prezydent podpisał ustawę o WSI

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał 23
lipca ustawę o Wojskowych Służbach Informacyjnych - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony
Narodowej płk Eugeniusz Mleczak.

d2spptz
d2spptz

Ustawa reguluje w sposób kompleksowy pozycję, zasady działania, zakres uprawnień i obowiązki WSI.

"Zakończenie procesu legislacyjnego nad ustawą o WSI wieńczy przeprowadzoną reformę służb specjalnych, dając Wojskowym Służbom Informacyjnym ustawową podstawę działania" - napisał Mleczak w komunikacie.

Zgodnie z ustawą podporządkowane Ministerstwu Obrony Narodowej WSI zajmują się wojskowym kontrwywiadem oraz wywiadem, czyli zbieraniem informacji o obronności innych państw. Czynności operacyjno-rozpoznawcze WSI (kontrola korespondencji, podsłuch itp.) mają być nadzorowane przez prokuratora generalnego i Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie. WSI nie będą mieć uprawnień śledczych.

Szef WSI gen. Marek Dukaczewski powiedział na przełomie czerwca i lipca o ustawie, że to jeden z lepiej przygotowanych aktów prawnych.

d2spptz

Utworzone w 1991 roku WSI działały dotychczas na podstawie ogólnych przepisów ustawy o UOP i kilku innych ustaw. Osobną ustawę o służbach zapowiadał jeszcze w 1999 roku ich ówczesny szef Tadeusz Rusak. Miała ona - jak mówił wówczas - "skasować" uprawnienia śledcze WSI,_ "bo nie taka jest rola służb, które powinny prowadzić wyłącznie działalność operacyjno-rozpoznawczą"_. Projekt utknął jednak wówczas w uzgodnieniach międzyresortowych.

W 2001 r. ówczesny koordynator służb specjalnych Janusz Pałubicki przekonywał, że ustawa o WSI w ogóle nie jest potrzebna. Do idei oddzielnej ustawy o WSI wrócił jednak rząd Leszka Millera, który zobowiązał szefa MON do przygotowania takiego projektu. W 2002 r., po likwidacji UOP i powołaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, kilkudziesięciu oficerów WSI trafiło do nowych agencji, głównie AW.

Według Dukaczewskiego, obecnie 60% oficerów WSI to ludzie, którzy przyszli do służb po ich utworzeniu w 1991 r. Przypomniał on niedawno, że przy powstawaniu WSI odeszło 52% oficerów wywodzących się z wojskowych służb specjalnych PRL.

d2spptz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2spptz
Więcej tematów