Trwa ładowanie...
d3zyxx7
12-10-2006 12:10

Prezydent podpisał ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zacznie ona
obowiązywać 1 stycznia 2007 r. Prezydent podkreślił, że
"ratownictwo medyczne to dziedzina najściślej związana z ochroną
ludzkiego życia".

d3zyxx7
d3zyxx7

Lech Kaczyński dodał, że ratowanie życia jest najistotniejszym obowiązkiem, jakie ma państwo wobec obywateli. Zaznaczył, że to ustawa porządkująca, potrzebna, która czyni poważny, ale dopiero pierwszy krok w dobrym kierunku.

Prezydent wyraził nadzieję, że w ciągu najbliższych lat uda się utrzymać wysokie tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto, a tym samym przeznaczać coraz większe środki na ratownictwo medyczne.

Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział, że ustawa kładzie nacisk na nowy zawód ratownika medycznego oraz edukację medyczną społeczeństwa. Przypomniał, że w przyszłym roku na ratownictwo medyczne zostanie przeznaczone 1,2 mld zł z budżetu państwa.

Jak powiedział Religa po uroczystości dziennikarzom, ustawa zawiera zapisy, które będą weryfikowane w praktyce przez najbliższe lata i być może będą wymagały nowelizacji. Zaznaczył, że określona w ustawie organizacja opieki przedszpitalnej powinna zmniejszyć śmiertelność osób w czasie między wypadkiem a zapewnieniem opieki w szpitalu.

d3zyxx7

Szef ratownictwa medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski podkreślił, że ustawa jest po to, aby jeszcze lepiej, skuteczniej, w sposób zorganizowany i systemowy nieść pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Podkreślił, że ustawa wprowadza nowy zawód ratownika medycznego i mówi jasno, co mu wolno zrobić samodzielnie, a co pod nadzorem lekarza. Ustawa zakłada m.in. utworzenie w urzędach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR), które będą przyjmować zgłoszenia z numeru alarmowego 112 i natychmiast informować odpowiednie służby o nagłych wypadkach.

Ustawa mówi o dwojakim sposobie finansowania ratownictwa medycznego: z budżetu państwa i przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Budżet będzie płacił tylko za świadczenia zdrowotne udzielane choremu w tzw. fazie przedszpitalnej, czyli od wypadku do momentu dowiezienia chorego do szpitala. Za świadczenia wykonane na oddziale ratunkowym będzie płacił NFZ. Utworzone zostaną zespoły koordynacji ratownictwa medycznego. W wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego będzie działał lekarz-koordynator.

W systemie ratownictwa mają współdziałać: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, w tym także lotnicze, oraz organy administracji rządowej, zajmujące się realizacją zadań z tego zakresu. Zespoły ratownictwa będą dzielić się na specjalistyczne (lekarz i pielęgniarka lub ratownik; co najmniej trzy osoby) i podstawowe (bez lekarza; co najmniej dwie osoby).

Ponadto w ustawie znalazły się zapisy o obowiązkowej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy w szkołach i o ustanowieniu 13 października dniem ratownictwa medycznego.

d3zyxx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zyxx7
Więcej tematów