Prezydent podpisał ustawę o biopaliwach
Prezydent RP, Lech Kaczyński podpisał ustawę o biopaliwach, podczas wizyty w gospodarstwie Krystyny i
Zygmunta Jakubczak w Dylewie koło Grójca na Mazowszu. Prezydent
podkreślił, że ustawa o biopaliwach tworzy nowe miejsca pracy i
zapewnia odpowiednie dochody rolnikom, ma także duże znaczenie dla
środowiska.
Trzeba działać tak, aby biologiczny komponent paliw odgrywał możliwie jak największą rolę, żeby udział biokomponentów w rynku paliw miał znacznie większy niż zakłada Unia Europejska - 5.75% do 2010 roku. Jest to krok w tym kierunku, dobry dla polskiego rolnika i środowiska, dla obywateli - powiedział Lech Kaczyński.
Prezydent przypomniał, że zazwyczaj podpisuje ustawy w swoim gabinecie. Tym razem zdecydował się podpisać dokument w ogródku mieszkańców wsi, bo - jak podkreślił - ustawa o biopaliwach jest wynikiem trzech projektów, długiej pracy i sporów, i ma istotne znaczenie dla wsi.
Kaczyński podziękował obecnemu w Dylewie posłowi PiS, Wojciechowi Mojzesowiczowi, za "niezwykle efektywną pracę przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz za olbrzymią dojrzałość".
Postawa, którą pan poseł wykazał, pozwoliła na normalne kontynuowanie prac rządu. Wykazał postawę odpowiedzialnego polityka i obywatela, ponieważ nie istniały żadne przesłanki, dla których miałby ze swojego stanowiska, które z tak dużą efektywnością wykonywał, zrezygnować - podkreślił prezydent.
Mojzesowicz zrezygnował z kierowania sejmową komisją rolnictwa i rozwoju wsi. Według opozycji, była to cena, jaką PiS zapłaciło za poparcie Samoobrony dla odrzucenia wniosku PO o odwołanie ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego. Dymisji Mojzesowicza domagał się wicepremier i minister rolnictwa, szef Samoobrony Andrzej Lepper.
W sobotę premier Jarosław Kaczyński powołał Mojzesowicza na stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialnego za kwestię polityki rolnej.
Ustawa o biopaliwach uchwalona 21 lipca przez Sejm zakłada, że rolnik będzie miał prawo do produkcji 100 l biopaliw rocznie na hektar posiadanych użytków rolnych. Produktem biopaliw może być m.in. spirytus, trzcina i wierzba. Rolnik nie będzie mógł sprzedać biopaliwa np. innemu rolnikowi.
Biopaliwa będzie mogła produkować grupa osób fizycznych, które nie są producentami rolnymi, pod warunkiem, że będzie to produkcja na użytek własny. Dystrybutory przeznaczone do biopaliw będą oznakowane. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2007 roku.
Lech Kaczyński uczestniczył w obiedzie u państwa Jakubczaków. Gościł już u nich na ostatnim spotkaniu wyborczym w kampanii prezydenckiej w ubiegłym roku.