PolskaPrezydent podpisał nowelizację Kodeksu Pracy

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Pracy

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizację Kodeksu Pracy, poinformowała Kancelaria Prezydenta. "Solidarność" natychmiast zapowiedziała zaskarżenie nowych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

21.08.2002 | aktual.: 22.08.2002 12:20

W znowelizowanym kodeksie obowiązywać będzie przepis o pierwszym bezpłatnym dniu zwolnienia lekarskiego przy zwolnieniach chorobowych nie dłuższych niż 6 dni.

Ponadto do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej zawieszony ma być przepis, mówiący, że trzecia umowa na czas określony automatycznie przedłużana jest na czas nieokreślony.

Nowelizacja wprowadza też umowę na zastępstwo za chorego pracownika oraz przerywany czas pracy. Przedłuża też okres rozliczeniowy czasu pracy i wprowadza 50-procentową odpłatność za wszystkie godziny nadliczbowe w dni powszednie.

Zmiany, które mają ułatwić życie pracodawcom, to skrócenie okresu zwolnienia opłacanego przez pracodawcę z 35 do 33 dni, zwolnienie małych firm z obowiązku tworzenia regulaminów pracy i wynagrodzeń oraz wyłączenie ich z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Ustawa ogranicza też liczbę związkowców chronionych przed zwolnieniami.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, zakłady zatrudniające mniej niż 20 pracowników nie będą musiały tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Będą mogły to zrobić, jeżeli takie postanowienie znajdzie się w obowiązującym u nich regulaminie wynagradzania czy układzie zbiorowym pracy.

Zgodnie z nowelizacją, zakłady zatrudniające 100 i mniej pracowników nie będą musiały tworzyć służby BHP. Obowiązek wykonywania zadań tej służby będzie spoczywał na pracodawcy.

Nowe przepisy wprowadzają także zakaz zastępowania umów o pracę cywilnoprawnymi przy zachowaniu dotychczasowych warunków wykonywania pracy.

Nowela nie zmieniła przepisów dotyczących odpraw emerytalnych lub rentowych oraz nagród jubileuszowych. Te pierwsze będą więc nadal przysługiwać pracownikom spełniającym warunki uprawniające do emerytury lub renty, z którymi w związku z tym rozwiązano stosunek pracy. Z kolei nagrody jubileuszowe nie są regulowane powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Pracodawca ma obowiązek je wypłacić, gdy tak stanowi obowiązujący w zakładzie regulamin wynagradzania czy układ zbiorowy pracy.

Nowelizacja ogranicza również możliwość zmuszania pracowników do tego, by zamiast otrzymania etatów założyli własne firm. (and, iza)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)