Trwa ładowanie...

Prezydent podjął decyzję ws. kontrowersyjnej ustawy

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie zawierającą przepisy dotyczące GMO. - Ustawa jest niezgodna z prawem europejskim. Krytycznie oceniam jej proces legislacyjny - powiedział prezydent.

Share
Prezydent podjął decyzję ws. kontrowersyjnej ustawyŹródło: PAP
d38stn3

Co sądzisz o decyzji prezydenta?
Czytaj także:"Płody bez głów"; czy te eksperymenty zagrażają Polakom?

Po ubiegłotygodniowych konsultacjach w tej sprawie prezydent oświadczył, że ustawa to "bubel legislacyjny".

Prezydent zadeklarował także, że jeśli jego weto zostanie podtrzymane, to skieruje do sejmu ustawę bez kontrowersyjnych zapisów GMO. Wyraził również nadzieję, że taki projekt byłby przyjęty jeszcze przed wyborami. Dodał, że jeśli okazałoby się to niemożliwe, taką samą operację jest skłonny powtórzyć po wyborach.

d38stn3

Komorowski mówił, że przed przyjęciem przepisów dotyczących GMO należy skonsultować zainteresowane tą sprawą strony, ale też uruchomić debatę publiczną, aby rozładować lęki. Jak podkreślił, zgodnie z badaniami naukowymi strach przed żywnością modyfikowaną genetycznie jest nieuzasadniony.

Ustawa nie reguluje sprawy upraw genetycznie modyfikowanych, ale też ich nie zakazuje. Określa ona tryb rejestracji i wytwarzania materiału siewnego głównie tradycyjnych odmian. Zawiera ona jednak przepis dotyczący możliwości rejestracji odmian transgenicznych, który wywołuje wiele kontrowersji.

d38stn3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38stn3
d38stn3
Więcej tematów