PolskaPrezydent podjął decyzję kto będzie nowym prezesem TK

Prezydent podjął decyzję kto będzie nowym prezesem TK

Prezydent Lech Kaczyński postanowił, że następcą Jerzego Stępnia na stanowisku prezesa Trybunału Konstytucyjnego będzie Bohdan Zdziennicki - podało Biuro Prasowe Kancelarii
Prezydenta.

Prezydent podjął decyzję kto będzie nowym prezesem TK
Źródło zdjęć: © PAP

Kończy się 9-letnia kadencja w TK obecnego prezesa Jerzego Stępnia. Od listopada 2006 r. Stępień - z nominacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego - był prezesem TK.

Zgodnie z konstytucją prezesa i wiceprezesa TK powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Obok Zdziennickiego Zgromadzenie Ogólne wskazało do wyboru obecnego wiceprezesa Janusza Niemcewicza (był adwokatem, posłem Unii Wolności i wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka)
.

Zdziennicki urodził się 8 stycznia 1944 r. W 1961 r. ukończył studia prawnicze. Po uzyskaniu doktoratu w 1974 r. został adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji UW. W latach 1977-79 był konsultantem ministra sprawiedliwości w zakresie prawa gospodarczego. W latach 80.członek Rady Antymonopolowej przy Ministrze Finansów. Wykładowca Podyplomowego Studium Administracji Wydziału Prawa i Administracji UW.

W latach 1984-87 był członkiem prezydium i sekretarzem Rady Legislacyjnej. W 1994 r., jako sędzia NSA, został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości. W resorcie do 1997 r. odpowiadał za prace legislacyjne. Był członkiem Prezydium i sekretarzem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 2000 r. profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. W listopadzie 2001 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK.

Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa rolnego, cywilnego, administracyjnego, gospodarczego, ustroju wymiaru sprawiedliwości i teorii legislacji. Zastępca przewodniczącego kolegium redakcyjnego miesięcznika "Jurysta".

Trybunał Konstytucyjny orzeka m.in. w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją, zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, niezgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznych. TK orzeka też w sprawach skargi konstytucyjnej zgłoszonej przez obywatela. Rozstrzyga spory kompetencyjne między konstytucyjnymi organami państwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)