Prezydent odznaczył zasłużonych dla "Tygodnika Solidarność"
Prezydent Lech Kaczyński wręczył ponad 40 orderów i odznaczeń osobom
zasłużonym dla "Tygodnika Solidarność" w związku z 25-leciem
powstania pisma. Wręczając odznaczenia prezydent powiedział, że "Tygodnik Solidarność" miał zastępować wolną telewizję, wolne radio i wolne gazety. Jego powstanie nazwał "wielkim wydarzeniem w historii walki o wolność Polski".
Czym był "Tygodnik Solidarność", czym jest zresztą nadal - bo to pismo jest ciągle, po 26 latach, tak jak ciągle jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy - o tym nikogo w tym towarzystwie przekonywać nie musimy - podkreślił L.Kaczyński. Jak dodał, tygodnik "miał olbrzymi wpływ na olbrzymią część polskiej inteligencji, na dużą część naszego społeczeństwa w roku 1981.
Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Bohdana Cywińskiego - publicystę, historyka, opozycjonistę i działacza społecznego, który w 1981 r. został zastępcą redaktora naczelnego tygodnika. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dostali: Ernest Bryll, Tomasz Łubieński, Jacek Maziarski, Jerzy Narbutt i Marcin Wolski.
Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski miał być również odznaczony były redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Piotr Wierzbicki. Ten jednak napisał w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej", że nie może przyjąć tego odznaczenia. Jak wyjaśnił, nie może zaakceptować sytuacji, w której politycy PiS wspierają organizatorów "zamachu na 'Gazetę Polską'", którą kierował do ubiegłego roku.
Kolejne osoby zasłużone dla tygodnika zostały odznaczone Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Wśród nich znaleźli się m.in. były prezes TVP Jan Dworak, Ludwika Wujec, Leon Gelberg, Andrzej Friszke, Jerzy Kłosiński (od 2002 r. redaktor naczelny tygodnika).
L.Kaczyński przypomniał, że jeszcze podczas prezydenckiej kampanii wyborczej obiecywał, że zmieni politykę przyznawania orderów i odznaczeń. Odznaczenia państwowe będą przypadały ludziom, którzy zasłużyli się dla wolnej Polski, którzy niezależnie od różnic poglądów (...) o tę Polskę walczyli - powtórzył.
Prezydent zapowiedział, że zmiana tej polityki będzie widoczna w najbliższym czasie, m.in. podczas obchodów 26. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" (w sierpniu) oraz obchodów 30-lecia powstania Komitetu Obrony Robotników (KOR) we wrześniu.
Zapewniam państwa, że pamiętamy w Kancelarii o tym i że te rocznice tym razem nie miną bez echa, albo nie sprowadzą się do towarzyskiego przyjęcia - powiedział prezydent.
Zapowiedział, że nie będzie brał pod uwagę poglądów politycznych, gdy "w sposób symboliczny będziemy się starać kwitować działalność tysięcy Polek i Polaków, którzy jeszcze przed 1980 r., a później już w ramach 'Solidarności' po roku 1980, wzięli bardzo istotny udział w walce o to, żeby Polska, gorsza lub lepsza, była jednak wolna". W imieniu odznaczonych podziękował prezydentowi Bohdan Cywiński. Jest nam ogromnie przyjemnie i jesteśmy bardzo wzruszeni tym, co nastąpiło - powiedział. Jak dodał, osób tworzących "Tygodnik Solidarność" nie łączyły identyczne poglądy, ale "wspólnota postaw".
Nikt z nas nie podejrzewał, że te działania, które podejmuje, mogą doprowadzić kiedyś do tego, że w wolnej Rzeczpospolitej ktoś go będzie odznaczał orderem. Tego tośmy nie spodziewali się (...). A jeszcze, jakby nam ktoś wtedy powiedział, kto nas będzie odznaczał jako prezydent, to też byśmy się mocno zdziwili i uznali to za surrealistyczny dowcip - podkreślił Cywiński.
"Tygodnik Solidarność" ukazał się po raz pierwszy 3 kwietnia 1981 r. w nakładzie pół mln egzemplarzy, w formacie A-2, jako pierwszy ogólnopolski tytuł niezależny od władzy komunistycznej. Redaktorem naczelnym został Tadeusz Mazowiecki. Na łamach tygodnika pisali ówcześni najlepsi dziennikarze i autorytety, m.in. Stefan Kisielewski, Tomasz Strzembosz, Bohdan Cywiński, Kazimierz Dziewanowski, Waldemar Kuczyński, Wanda Falkowska, Krzysztof Wyszkowski, Zbigniew Romaszewski.