PolskaPrezydent odznaczył Jaruzelskiego

Prezydent odznaczył Jaruzelskiego

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył gen. Wojciecha Jaruzelskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru. Ujawniła to telewizja TVN w programie "Teraz my". Postanowienie w tej sprawie zostało podpisane 23 lutego.

Prezydent odznaczył Jaruzelskiego
Źródło zdjęć: © AFP

29.03.2006 | aktual.: 03.04.2006 10:44

TVN pokazała oburzonych tą sprawą byłych żołnierzy Związku Sybiraków. Jan Bylina oświadczył, że Związek nie składał do prezydenta wniosku o odznaczenie Jaruzelskiego. Okazało się, że uczynił to prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych gen. Wacław Szklarski.

Wniosek o odznaczenie Jaruzelskiego wpłynął do Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych w końcu ubiegłego roku i został przekazany do Kancelarii Prezydenta - powiedział dyrektor departamentu wojskowego w Urzędzie Jan Ozga. Uważam, że tutaj nie może być żadnej wątpliwości. Generał Jaruzelski odpowiadał wszystkim tym warunkom i uważaliśmy, że powinien go dostać i dostał - powiedział prezes Związku gen. Wacław Szklarski.

Wojciech Jaruzelski nie został zaproszony do Pałacu Prezydenckiego w celu odebrania odznaczenia. W piątek wręczyli mu je Szklarski oraz minister Jan Turski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów.

"Ktoś w Kancelarii popełnił błąd"

Gość programu "Teraz My", Maciej Łopiński z Kancelarii Prezydenta, nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego Lech Kaczyński uhonorował w ten sposób gen. Jaruzelskiego. Rzecznik prasowy prezydenta Maciej Łopiński powiedział, że jego zdaniem "ktoś w Kancelarii popełnił błąd". Dzisiaj dodał, że: Odznaczenie dla Wojciecha Jaruzelskiego było jednym z ponad trzech tysięcy wniosków, które zostały przesłane z ministerstwa pracy i polityki społecznej do Kancelarii Prezydenta za kadencji Lecha Kaczyńskiego - powiedział rzecznik.

Pytany, czy wniosek ws. odznaczenia dla Jaruzelskiego był przedmiotem szczególnego zainteresowania ministra odparł: Minister jest zobligowany przez ustawę do przesyłania wszystkich tych wniosków, które spełniają formalne warunki do prezydenta. Sam gen. Jaruzelski mówił natomiast, że cieszy się, iż prezydent Kaczyński wzniósł się ponad historyczne podziały.

Krzyż Zesłańców Sybiru został ustanowiony ustawą z 17 października 2003 roku jako "wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości". Szklarski przypomniał, że "gen. Jaruzelski w 1941 roku w czerwcu wraz ze swoją matką i siostrą był deportowany na teren Ałtajskiego kraju, tam przez dwa lata pracował ciężko przy wyrębie lasu", a jego ojciec po wyjściu z łagrów zmarł na Syberii i jest pochowany w Bijsku. Natomiast generał "w 1943 roku kiedy nie zdążył do armii Andersa, zgłosił się do I Armii WP - przybył do Sielc nad Oką - tam skończył szkołę oficerską frontową w Riazaniu i jako oficer przeszedł szlak bojowy z II Warszawską Dywizją Piechoty jako oficer zwiadu" - podkreślił Szklarski.

Zwykle o przyznanie Krzyża Zesłańców Sybiru wnioskują stowarzyszenia i związki kombatanckie. Generalnie jest tak, że organizacje kombatanckie przysyłają dosyć dużo wniosków, nieraz po kilkadziesiąt, nieraz kilkaset, zazwyczaj robią to władze Związku Sybiraków, ale także i inne stowarzyszenia - powiedział Ozga.

Urząd ds. Kombatantów weryfikuje dane personalne, zawarte we wniosku oraz informacje, dotyczące czasu i miejsca deportacji i przekazuje je do ministra pracy i polityki społecznej. Minister podpisuje i lista trafia do biura kadr i odznaczeń Kancelarii Prezydenta - dodał. Cały proces od momentu wpłynięcia wniosku do Urzędu ds. Kombatantów do przekazania go do Kancelarii Prezydenta trwa - jak ocenił - 2-3 miesiące.

"Taką procedurę zastosowano wobec gen. Jaruzelskiego. Kierownik Urzędu, po stwierdzeniu nie budzącego wątpliwości faktu deportacji do Wilkowyszek, a później do Bijska, przedstawił jego kandydaturę Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej" - napisano w notatce, przekazanej przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak poinformował rzecznik prasowy MPiPS Andrzej Zybała wniosek ws. odznaczenia dla Jaruzelskiego szef resortu pracy i polityki społecznej podpisał w listopadzie.

Według danych Urzędu ds. Kombatantów do dnia wejścia w życie ustawy, ustanawiającej Krzyż Zesłańców Sybiru nadano ponad 29 tys. odznaczeń (wniosków było ponad 31 tys.).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)