Trwa ładowanie...
13-08-2006 15:00

Prezydent odsłonił pomnik "Ognia" w Zakopanem

Prezydent Lech Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Kurasia "Ognia" i jego podkomendnych. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w Zakopanem. Wcześniej odbył się apel poległych, upamiętniający żołnierzy z oddziału "Ognia".

Prezydent odsłonił pomnik "Ognia" w ZakopanemŹródło: PAP
drc5j7b
drc5j7b

Pomnik ma postać kopca nawiązującego formą do kurhanu. Obłożony jest kamieniami, na których wyryte zostały nazwiska "Ognia" oraz prawie 100 poległych partyzantów z jego oddziału.

Sekretarz Rady Pamięci Walk i Męczeństwa powiedział, że Józef Kuraś "Ogień" należy do polskich bohaterów, których należy naśladować, a Poska spłaca wobec niego dług.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika "Ognia" w Zakopanem podkreślił, że jeśli ktoś nie zrozumie historii Kurasia nie zrozumie historii powojennych czasów. Andrzej Przewoźnik powiedział, że losy Józefa Kurasia i jego ludzi po wojnie pokazują, czym była w tamtym czasie walka z komunizmem i jak komunizm wdzierał się wówczas w polskie społeczeństwo.

Sekretarz Rady Pamięci Walk i Męczeństwa dodał, że komuniści podwójnie próbowali zabić Kurasia, ponieważ zginął on w walce po czym próbowano zgładzić pamięć o nim i jego żołnierzach. Zaznaczył, że "Ogień" dopiero w wolnej Polsce doczekał się pomnika upamietniającego walkę z narzuconym siłą systemem.

drc5j7b

Zbigniew Kuraś, syn "Ognia" powiedział, że jego ojciec należał do pierwszej powojennej opozycji, jednak do tej pory nie znalazł godnego miejsca w naszej historii.

Zbigniew Kuraś zaznaczył, że nie zawsze było łatwo być synem słynnego "Ognia", ale zawsze był z tego dumny. Podziękował też prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, władzom lokalnym oraz organizacjom, dzięki którym doszło do odsłonięcia pomnika.

Po uroczystości Lech Kaczyński powiedział: W ramach przywracania pamięci, postanowiłem, żeby tutaj dzisiaj być. Postać "Ognia" jest postacią godną upamiętnienia, chociaż wiemy o tym, że do dzisiaj budzi ona różnego rodzaju spory. I to jest powód, dla którego przerwałem urlop i w pewnym sensie zainaugurowałem obchody Święta Wojska Polskiego.

Jak dodał, jest bardzo zadowolony z przebiegu uroczystości i faktu, że brało w niej udział tak wielu mieszkańców Zakopanego i przybyłych osób. Tego się nie spodziewałem - przyznał.

drc5j7b

Prezydent Kaczyński wyjaśnił także, dlaczego nie zabrał głosu podczas uroczystości. Nie zabrałem głosu z bardzo prostego powodu. Dzisiaj była bardzo znaczna ilość wystąpień i w tej sytuacji wydało mi się, że moje wystąpienie niczego nowego tutaj nie wniesie, szczególnie że nie znam historii Podhala, tak jak osoby, które na Podhalu żyją i wiąże je tradycja -powiedział Lech Kaczyński.

Józef Kuraś (1915-1947), pseudonim "Ogień", był przed wojną funkcjonariuszem Korpusu Ochrony Pogranicza. W czasie wojny był dowódcą partyzanckim na Podhalu; pseudonim "Ogień" przyjął po tym, jak 29 czerwca 1943 roku Niemcy zamordowali jego żonę, syna i ojca, a następnie podpalili zabudowania, nie pozwalając nikomu ich gasić.

Następnie krótko był komendantem milicji w Nowym Targu i Urzędzie Bezpieczeństwa w Zakopanem. W 1945 roku utworzył oddział "Błyskawica", walczący z władzą komunistyczną. Zginął w lutym 1947 roku; według relacji, osaczony przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) w Ostrowsku usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł dzień później w szpitalu w Nowym Targu. Do dziś nie ustalono miejsca jego pochówku.

drc5j7b

"Ogień" do dziś uznawany jest na Podhalu za postać kontrowersyjną. Jedni uważają go za bohatera, inni twierdzą, że krzywdził zwykłych ludzi i że jego nazwisko nie zasługuje na upamiętnienie. Na Podhalu nie ma ulicy jego imienia, nie było też dotąd jego pomnika.

Według historyków, negatywny obraz Józefa Kurasia u części społeczeństwa to efekt dziesięcioleci PRL-owskiej propagandy, która wbrew faktom, z antykomunistycznego partyzanta usiłowała zrobić pospolitego zbrodniarza.

W piątek wdowa po "Ogniu" Czesława Bochyńska odebrała w szpitalu w Nowym Targu z rąk wicewojewody Andrzeja Muchy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, którym prezydent RP ją uhonorował - "w uznaniu za wybitne zasługi w działalności na rzecz niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej".

Przed odsłonięciem pomnika prezydent uczestniczył we mszy św. w kościele Najświętszej Rodziny. Mszę odprawił ks. bp Albin Małysiak.

Wydarzenia TV POLSAT

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

drc5j7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drc5j7b
Więcej tematów