Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
prezydent
13-05-2005 (13:35)

Prezydent nominował nowych generałów Straży Granicznej

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył nominacje na stopnie generalskie czterem oficerom Straży
Granicznej. Nominacje te poprzedzają zbliżające się święto tej
formacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent nominował nowych generałów Straży Granicznej
(PAP)
WP

Na stopień generała brygady nominowani zostali: dyrektor zarządu granicznego Komendy Głównej SG Marek Adamczyk, komendant Nadbużańskiego Oddziału SG Marek Dominiak, komendant Karpackiego Oddziału SG Zygmunt Staniszewski oraz Szymon Wieczorek - szef zarządu operacyjno-śledczego Komendy Głównej SG. Prezydent wręczając nominacje, podkreślił, że polska straż graniczna jest formacją w pełni spełniającą europejskie standardy.

Nawiązał też do wyboru Warszawy na siedzibę unijnej agencji ds. ochrony granicy zewnętrznej. Powiedział, że jest to nie tylko kredyt zaufania wspólnoty europejskiej dla Polski, ale też wyzwania dla rządu, MSWiA i straży granicznej. Liczę na dobrą współpracę straży granicznej z agencją i pełne wykorzystanie możliwości, jakie ona nam daje - dodał.

Prezydent podkreślił także, że straż graniczna sprostała wyzwaniom, które postawiła przed nią integracja Polski z Unią Europejską i jest ceniona w innych krajach członkowskich, m.in. za swój profesjonalizm. Stoicie na straży nie tylko Rzeczpospolitej, ale też całej UE - dodał Aleksander Kwaśniewski.

WP

Gen. Adamczyk ma 49 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Służbę zaczął pełnić od października 1980 r. na Okęciu, później pracował m.in. w Biurze Kontroli Ruchu Granicznego Komendy Głównej SG. W czerwcu 1998 r. został zastępcą dyrektora Biura Komendanta Głównego SG, a 22 czerwca 2004 r. dyrektorem zarządu granicznego KG SG.

40-letni gen. Dominiak w latach 1995-96 kierował sekcją wydziału ochrony granicy państwowej. Później był naczelnikiem tegoż wydziału, a w listopadzie 2000 r. objął stanowisko komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG.

Generał Staniszewski ma 52 lata, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora biura ochrony granicy państwowej, od lipca do października 1992 r. był też komendantem Bieszczadzkiego Oddziału SG. Od maja 2002 r. jest szefem Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu.

Gen. Wieczorek urodził się w 1947 r. Jest absolwentem m.in. Oficerskiej Szkoły WOP oraz Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Był m.in. naczelnikiem wydziału operacyjno- rozpoznawczego Biura Ochrony Granicy Państwowej w KGSG, a od 1996 r. komendantem Lubuskiego Oddziału SG. W styczniu 2002 r. został dyrektorem zarządu operacyjno-śledczego.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP