Prezydent Mali podał się do dymisji
Obalony w marcu przez juntę wojskową prezydent Mali Amadou Toumani Touri, który pozostawał dotąd w ukryciu, podał się oficjalnie do dymisji - poinformował szef dyplomacji Burkina Faso, Yipene Djibril Bassolet. "Sytuacja w Mali po dokonanym w 22 marca puczu wojskowym pozostaje płynna i nieprzewidywalna" - stwierdził Departament Stanu w opublikowanym komunikacie.
09.04.2012 | aktual.: 09.04.2012 11:49
Mali jest uważane za jedno z najbiedniejszych państw na świecie.
Czytaj więcej o sytuacji w Mali: Tuaregowie podbili połowę Mali - żądają własnego państwa
W piątek szef junty wojskowej, która dokonała w marcu zamachu stanu w Mali kapitan Amadou Sanogo podpisał porozumienie, przewidujące przywrócenie ładu konstytucyjnego i przekazanie władzy tymczasowemu cywilnemu prezydentowi.
Zgodnie z konstytucją tymczasowy prezydent, którego mianuje Trybunał Konstytucyjny, powinien zorganizować wybory w ciągu 40 dni, ale w porozumieniu wskazano, że okres ten będzie musiał zostać przedłużony, przede wszystkim z powodu rebelii Tuaregów na północy kraju.
Amerykanie się wycofują
Ochotnicy z amerykańskiego Korpusu Pokoju zostali ewakuowani z Mali a personel dyplomatyczny, którego obecność nie jest niezbędna otrzymał możliwość opuszczenia tego kraju ze względu na niestabilną sytuację polityczną - poinformował w niedzielę Departament Stanu USA. Obywatelom amerykańskim odradzono podróż do tego kraju a już tam przebywającym zalecono czasowe jego opuszczenie.
Główne lotnisko w stolicy kraju - Bamako jest otwarte, ale zarówno odloty jak i przyloty samolotów odbywają się praktycznie bez rozkładu i zależą od ogólnej sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa.
Zdaniem Reutera, złożenie rezygnacji przez obalonego prezydenta umożliwi wojskowym, którzy dokonali puczu, wywiązanie się ze złożonej w minionym tygodniu obietnicy przekazania władzy Zgromadzeniu Narodowemu.