Trwa ładowanie...
20-11-2014 17:36

Prezydent Majchrowski przedstawił budżet dla Krakowa na 2015 rok

W środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaprezentował najważniejsze założenia projektu przyszłorocznego budżetu Krakowa. Będzie on większy od zeszłorocznego, ale wzrośnie też deficyt budżetowy. Władze miasta mają zamiar przeznaczyć więcej środków na ścieżki rowerowe i zieleń miejską, a mniej na wielkie inwestycje.

Prezydent Majchrowski przedstawił budżet dla Krakowa na 2015 rokŹródło: Paweł Krawczyk/krakow.pl
d6seg7y
d6seg7y

Planowane dochody miasta wynoszą ponad 4 mld 56 mln zł. 60 proc. tej sumy mają stanowić środki z budżetu państwa: subwencje i dotacje na zadania zlecone samorządowi oraz wpływy z podatków PIT i CIT. Pozostałe 40 proc. to pieniądze z podatków i opłat ustalanych przez radę miasta - w założeniu wzrosną wpływy z podatków od nieruchomości, w związku z coraz większą liczbą obiektów w mieście.

W 2015 roku Kraków wyda prawie 4 mld 97 mln zł. Więcej niż dotychczas pieniędzy będzie przeznaczonych na tzw. wydatki bieżące, tj. komunikację i transport czy pomoc społeczną. Natomiast mniej środków pójdzie na inwestycje, zwłaszcza te wielkie.

- W zbliżającym się roku chcemy położyć nacisk na zadania programowe, a więc takie, które mają wpływ na komfort życia mieszkańców - zapowiedział Majchrowski.

Zadaniami strategicznymi dla miasta okazują się głównie inwestycje transportowe: modernizacja linii tramwajowej do placu Centralnego, budowa linii szybkiego tramwaju Lipska-Wielicka, realizacja Trasy Łagiewnickiej wraz z linią tramwajową, budowa połączenia tramwajowego do Górki Narodowej, czy modernizacja infrastruktury szynowej.

d6seg7y

Zwiększy się także nakład środków na zadania programowe. Wśród nich znajduje się ochrona zdrowia, pomoc społeczna, bezpieczeństwo oraz program ochrony i kształtowania zieleni miejskiej, w tym prawie 50 mln zł z budżetu miasta ma pójść na ograniczenie niskiej emisji.

- Do środków na likwidację pieców należy jeszcze doliczyć planowaną na 2015 rok unijną dotację w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kwocie ok. 11,5 mln zł i pieniądze zaplanowane na wymianę palenisk w lokalach gminnych w wysokości 600 tys. zł. Daje to łączną kwotę na ograniczanie smogu 62 mln zł - wyliczał Jacek Majchrowski.

W 2015 roku znajdzie się też więcej pieniędzy na budowę ścieżek rowerowych oraz wykup gruntów pod tereny zielone. Nieco ponad 6 mln zł przewidziano na tzw. budżet obywatelski: 3,5 mln zł na zadania ogólnomiejskie i 2 mln 520 tys. na zadania w dzielnicach.

W nowym budżecie są dwa typy rezerw: ogólna i celowa. Pierwsza ma 6 mln zł - może zostać przeznaczona w toku wykonywania budżetu na zwiększenie planu wydatków na zadania ujęte w planie budżetowym bądź wprowadzenie do niego nowych zadań. I druga - to ponad 60 mln zł - mieszczą się w niej m.in. takie kwoty jak 2,2 mln na zadania oświatowe, 10,7 mln zł na zarządzanie kryzysowe i 3 mln zł na zabezpieczenie wkładu własnego niezbędnego do pozyskania funduszy zewnętrznych.

d6seg7y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6seg7y
Więcej tematów